Laikraščio anonsas


Apklausa

Ar Anykščių miesto parkas yra tinkama vieta daržui?

  • Čia turbūt pokštas? (50%, 2 b.)
  • Daržai turėtų būti arčiau žmonių - mikrorajonuose (25%, 1 b.)
  • Paverskime visą miesto parką daržu (25%, 1 b.)
  • Manęs daržininkystė nedomina (0%, 0 b.)

Balsavo: 4

Loading ... Loading ...

Dienos komentaras

Kodel kyla tokios problemos ?: „Atsakymas paprastas – Nera rajone šeimininko. Pavasarį tikimės jį jau turėti ! Dabar jau visi suprantame, kad policiniai metodai rajono valdymui nera tinkami ir posakis „Man patinka komandinis darbas – aš duodu komandas, jus vykdote“ neturi buti rajono vadovo koziris. Nepasitikėjimas ir komandos visokiais būdais žeminimas priveda valdymą prie visiškos destrukcijos. Tai turi matyti ir suprasti rajono Taryba ir imtis atitinkamų veiksmų ! Na bet jei rajono Taryba šiuo klausimu nekompetentinga, palauksime pavasario ir bėdą išspręsime patys. Rajono gyventojai, rinkejai.“


Sentencija

LUKAS PAKELTIS, Anykščių rajono tarybos narys: „Manau, kad žmonės susidarys nuomonę, kad policininkams vieta policijoje arba pensijoje.“


Dienos anekdotas

Bendra Rusijos – JAV kosminė įgula skrenda virš Rusijos. Amerikiečiai su prietaisais stebi Žemės paviršių. Staiga vienas amerikietis sušunka:
– Klausykit, labai keistas dalykas. Kaskart, kai skrendame virš Rusijos, aš nuolat matau žmones su teleskopais, tūkstančius tokių žmonių. Jūsų tauta labai domisi astronomija?
– Ne, – atsako rusas, – jie tiesiog geria tiesiai iš butelio.


Rašydami apie kaimus, vis aplenkdavome Ažuožerius. Mat, kaip ir beveik miestas – šis Anykščių seniūnijoje už 5 kilometrų nuo Anykščių Kavarso link įsikūręs kaimas ribojasi su Peniankų, Liepdegėnų, Posinių, Šeimyniškių, Jokūbavos, Pašventupio ir Pagirių kaimais. Ažuožeriuose – 52 sodybos, kuriose, 2011 m. duomenimis, gyveno 383 gyventojai.

 

Pavadinimas – nuo ežero

 

 

Pasakojama, kad kol Ilgio ežero vietoje tik upelis tekėjęs per slėnį, Ažuožeriai buvo vadinami Dvarakincais. Rašytojo A. Vienuolio metrikuose jo gimtinė 1882 m. buvo slaviškai vadinama „Zaoziorais“. XIX a. pabaigos – XX a. pradžios žemėlapiuose kaimas minimas kaip „Poezercai“. Kadangi kaimas buvo įsikūręs už ežero, tai ir pavadintas tarmiškai Užuožeriais, kurie vėliau virtę Ažuožeriais.
Per amžių bėgį Ažuožeriai patyrė visokių laikų, 1923 m. kaime buvo 34 sodybos – 180 gyventojų. 1936 m. kaimas buvo išskirstytas į vienkiemius, o kaimo klestėjimo apogėjumi galima laikyti sovietmetį, kai 1950–1991 m. Ažuožeriai buvo Anykščių sodininkystės tarybinio ūkio centrinė gyvenvietė, kaimas turėjo net savo pagrindinę mokyklą. 1949 m. kaimas buvo įjungtas į kolūkį „Tarybinė žemė“. Vėliau jis priklausė Anykščių vaismedžių medelynui, Anykščių sodininkystės tarybiniam ūkiui, Ažuožerių sodininkystės kolūkiui, kol 1991 m. šis ūkis iširo.
Beje, vis dėlto ažuožeriečiai nemetė seno amato, jie vis dar garsėja prieraišumu obelims ir uoboliams. Čia iš Anykščių, o ir aplinkinių rajonų, žmonės vyksta išsispausti sulčių, kaimo pakraštyje prie kelio nuolat prekiaujama obuoliais, veikia akcinė bendrovė „Ažuožerių sodai“, kooperatyvas „Ažuožerių sultys“, obuoliais prekiauja ir keletas ūkininkų.

 

Sumažėjo, bet veiklą išsaugojo

 

1954–1997 m. Ažuožeriuose veikė septynmetė, aštuonmetė, devynmetė, pagrindinė mokykla, vėliau teliko pradinė (1997–2003 m), kol ir ši buvo uždaryta. 1997–2005 m. mokyklos patalpose veikė Ažuožerių vaikų globos namai, kuriuos uždarius ten įsikūrė Nijolės Tubienės šeimyna, vėliau pavadinta Jokūbavos vaikų šeimyna, vadovaujama N. Tubienės sūnaus Nerijaus.
Nuo 1968 m. Ažuožeriuose veikia kultūros namai, metais anksčiau atidaryta biblioteka. Ir dabar šios abi kultūros įstaigos gyvybingos, nors ir tapusios padaliniais. Kaime susibūrė ir veikia kelios bendruomeninės organizacijos, turinčios ir savo bendruomenės namus bei interneto svetainę www.azuozeriai.lt.

 

Klasiko gimtinė

 

Be abejo, žymiausias ažuožerėnas yra Ažuožeriuose 1882 m. gimęs literatūros klasikas rašytojas Antanas Žukauskas-Vienuolis, kurio gyvenamojo namo vietą žymi krūmų ir tujų gyvatvorė ir stogastulpis. Taip pat Ažuožeriuose stogastulpiais buvo įamžinti rašytojo kūrinių herojai – astronomas Šmukštaras, apysakos „Paskenduolė“ herojė Veronika.

 

Į biblioteką užsuka ir katės

 

Iš dabartinių ažuožeriečių neabejotinai garsiausia yra bibliotekininkė Daiva Agafanovienė, kuri vos ne kaip Ažuožerių šventoji Trejybė viename asmenyje – bibliotekininkė, bendruomenės vadovė ir seniūnaitė. 2013 metais Daiva Agafanovienė pelnė ir respublikinį apdovanojimą „Metų kultūros šviesulys“ už darbus, atliktus 2012 metais.
Bibliotekos duris radome atrakintas, o D. Agafanovienė į krosnelę dėjo malkas. „Ažuožeriečiai yra labai aktyvūs, veikia Jaunimo, Senjorų ir Moterų klubai, rašome ir vykdome projektus, bibliotekoje susirenka vaikai į lėlių teatrą, su kuriuo apvažiavome daugybę festivalių“,- bėrė faktus apie ažuožeriečius D.Agafanovienė. Paklausta, kiek realiai gyvena žmonių kaime, D.Agafanovienė sakė, kad oficialiai registruoti yra 403 žmonės. „Bet tiek nėra, nes dalis žmonių išvykę į užsienį, dalis neaišku, kur yra, nes kaimas, galima sakyti, „Anykščių miegamasis rajonas“.
Pakalbinta, kaip pavyksta suburti į veiklą tiek žmonių, ji kukliai šypteli. „Nereikia prikalbinti, patys ateina, o į biblioteką vasarą ir katinėliai įbėga, visiems čia vietos užtenka“,- sakė ji.

 

Pietūs ateina patys

 

Pasak bibliotekininkės, kaimo gyventojų aktyvumą liudija, kad ir toks faktas, jog kasmet per Užgavėnes yra renkamos lėšos naujoms knygoms. „Surenkame ir po 500 litų. Žmonės supranta, kad knyga yra vertybė. Beje, net ir į užsienį išvykę kaimo gyventojai remia. Sakykim, su šeima Norvegijoje gyvenantys Vitalius ir Irma Norvilaičiai atsiuntė mums lėšų“,- pasakojo D. Agafanovienė. Dar bibliotekininkė prie ypač aktyvių žmonių priskyrė ir Jaunimo klubo vadovę Sandrą Jasikonienę, kuri klubui vadovauja grįžusi iš darbo siuvykloje, už tai negauna pinigų. „O kaip vyrai?“, – paklausėme. „Šiais laikais viską moterys veža“,- juokėsi D.Agafanovienė.
D. Agafanovienė aprodė visą bibliotekos turtą – nuotraukas, muziejėlį, į kurį eksponatus sugabena kaimo gyventojai. „Neseniai viena moteris padovanojo tautinius drabužius, kita atnešė savo vyro medalius, pašto ženkliukų kolekciją“,- rodydama eksponatus dėstė D.Agafanovienė.
Beje, ji sakė, kad tam, jog ji negaištų pietaudama, paslaugūs ažuožeriečiai jai net pietus atneša į biblioteką. „Pamatysite, tuoj ateis“,- šypsojosi moteris.

 

Senjorai gauna „namų darbų“

 

Ir išties – Senjorų klubo vadovė Stasė Petrulienė greitai pasirodė tarpduryje. Moteris pasakojo, kad yra kilusi iš Debeikių seniūnijos Rašimų kaimo, tačiau dirbusi prie Kamajų, kol su šeima 1982 m. atsikėlusi į Ažuožerius. „Norėjau į savo kraštą, po 7 metų žuvo vyras, likau čia, dabar buriu žmones. Pagalvoju, kad jei ne mūsų klubas, visai kitaip gyventume, o dabar susieiname, pasikalbame“,- sakė S. Petrulienė. Pasak moters, Senjorų klubo nariai renkasi kas savaitę, gauna ir „namų darbų“, kuriuos turi atlikti.
Bekalbant į biblioteką užsuko ir Lietuvos edukologijos universiteto studentas Karolis Antanaitis. Pasak vaikino, jis čia ateina pasinaudoti kompiuteriu. Kaip paaiškėjo, jis – vienas iš aktyvesnių jaunų ažuožerėnų, dalyvauja jaunimo veikloje, jei kokios varžybos – teisėjauja. Paklaustas, ar baigęs universitetą norėtų grįžti gyventi į Ažuožerius, K.Antanaitis kukliai traukė pečiais: „Net nežinau, reikia žiūrėti, kur darbo bus“.
Ažuožerių gyventojai pasirodė labai simpatiški ir patenkinti gyvenimu savo kaime. Jau gatvėje pakalbintas kitas ažuožerietis Alius Širvinskas teigė, kad gyvenimas kaime puikus ir kaimynai taip pat puikūs. „Prieš 16 metų persikėlėme čia, nusipirkome butą daugiabutyje“,- sakė A. Širvinskas.
Tik vienintelė bėda, anot jo, ypač daugiabučių gyventojams, yra šildymas, nes prieš kurį laiką Ažuožeriuose nutraukus centralizuotą šildymą kiekvienas butas turėjo įsirengti autonominį, todėl daug laiko atima kūrenimas, malkų nešiojimas. Be to, tai ir pakankamai brangu, nes kas kelis metus tenka renovuoti šildymo sistemą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Susiję straipsniai:Taip pat skaitykite:


Trečiadienį į Vokietijos Mainco miestą dalyvauti Kalėdų festivalyje Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis išvyko ne vienas. Anykščių rajono savivaldybė informavo, kad kartu su meru K.Tubiu į trijų dienų trukmės kelionę į Vokietiją iškeliavo ir vokiečių kalbos mokytoja Viol ... Skaityti daugiau >>

Ilgametė Anykščių rajono tarybos sekretorė Vaiva Strepeikė perėjo dirbti į civilinės metrikacijos sferą. Ji kaip ir anksčiau dirba Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriuje, tačiau darbas iš esmės pasikeitė. Vietoj V.Strepeikės, Tarybos sekretore jau pradėjo dirbti A ... Skaityti daugiau >>

Treti metai Viešintų seniūnija neturi nuolatinio seniūno. Keli anksčiau skelbti konkursai neįvyko. Tačiau, po Naujųjų seniūnija, greičiausiai, turės nuolatinį vadovą. Savivaldybės administracijos skelbtame konkurse šį kartą ryžosi dalyvauti trys asmenys. Kiek iš jų galės dal ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė pateko tarp 19 Lietuvos savivaldybių, kurioms skirtas finansavimas įrengti nemokamo belaidžio interneto zonoms viešosiose erdvėse. WiFi zonoms įrengti skirti 15 tūkst. eurų, – pranešė Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje. Gyventojai kviečiami iš ... Skaityti daugiau >>

Šiandien ankstų rytą Vyskupo skvero šlaite žiemiškais akcentais pasipuošė užrašas ANYKŠČIAI. Anykščių rajono savivaldybės administracijos iniciatyva Antano Vienuolio progimnazijos 8b klasės mokiniai kartu su mokytojais Gitana Valančiūniene ir Valentinu Gudėnu darbavosi prie  ... Skaityti daugiau >>

Startuoja paskutinis aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ etapas. Panevėžio, Utenos ir Vilniaus apskričių bendruomenės visą mėnesį, iki rugpjūčio vidurio, rinks nenaudojamą elektros ir elektroninę įrangą, senus nešiojamuosius akumuliatorius ir baterijas. „Tai jau ... Skaityti daugiau >>

Šiandien –  paskutinioji Zitos Neniškienės, kaip Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorės, darbo diena. Su gėlių žiedais ta proga Z.Neniškienę aplankė ir už darbą įstaigoje dėkojo Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis, vicemeras Sigutis Obelevi ... Skaityti daugiau >>

Policija gavo  Vaiko teisių apsaugos skyriaus Anykščių rajono savivaldybėje pranešimą, kad vyras (gim. 1987 m.), gyvenantis  Anykščiuose, Vairuotojų g., galimai smurtavo prieš mažamečius vaikus (gim. 2011 m. ir gim. 2013 m.). Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Įtariamasis sulaikytas ... Skaityti daugiau >>

Liepos 13 dieną  apie 17.20 val. moteriai (gim. 1923 m.), gyvenančiai  Anykščiuose, Ramybės g., paskambino asmuo prisistatęs chirurgu pasakė, kad jos draugė griūdama nuo laiptų kliudė kaimynę ir ją sužalojo. Aiškino, kad sužalotą moterį reiks operuoti, o tam, kad draugei Milda ... Skaityti daugiau >>

Į policiją kreipėsi Anykščių miško festivalio organizatoriams įrangą paskolinęs ir ją praradęs  vyras.
Gautas 1960 metais gimusio vyro  pareiškimas, kad biržėlio 26 dieną  dingo sportinis tinklas ir trosas. Birželio 20 dieną  jis paskolino sportinį tinklą ir trosą ... Skaityti daugiau >>

Liepos 14 dieną  apie 19.19 val. Anykščiuose, Vilniaus g., patikrinimui sustabdytas automobilis HONDA FIT. Pas keleivį (gim. 1986 m.), gyvenantį  Klaipėdoje, Kurpių g., buvo rasti du užspaudžiami politileniniai paketėliai su baltos spalvos milteliais. Vyras paaiškino, kad paketėliai ... Skaityti daugiau >>

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus tęsia pernai prasidėjusią Ukrainos rašytojų rezidencijų Anykščiuose programą. Dešimt liepos dienų Anykščiuose gyvena ir lietuvišką tematiką savo kūrybai kaupia Ukrainos istorinio bestselerio tėvu tituluojamas 67 metų ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė paskelbė maisto kotelių viešąjį pirkimą. Šios kortelės bus išdalintos sergantiems tuberkulioze. Anykščių rajono savivaldybė tokiuu būdu sergančiuosius šia liga skatins gydytis.   Iš viso suplanuota įsigyti 400 maisto kortelių. Kortelių tiek ... Skaityti daugiau >>

Šeštadienį į posėdį susirinko Darbo partijos taryba, kurioje buvo patvirtinti kandidatai į savivaldybių merus. Anykščių rajone į merus kandidatuos  Vaidutis Zlatkus.

... Skaityti daugiau >>

Lietuvos policijos ir Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos kreipėsi į Anykščių rajono savivaldybės merą Kęstutį Tubį dėl naikinamos migracijos grupės Anykščių rajono policijos komisariate.

... Skaityti daugiau >>

Mes facebook’e

Reklama