Laikraščio anonsas


Apklausa

Ar Anykščių miesto parkas yra tinkama vieta daržui?

  • Čia turbūt pokštas? (50%, 2 b.)
  • Daržai turėtų būti arčiau žmonių - mikrorajonuose (25%, 1 b.)
  • Paverskime visą miesto parką daržu (25%, 1 b.)
  • Manęs daržininkystė nedomina (0%, 0 b.)

Balsavo: 4

Loading ... Loading ...

Dienos komentaras

Kodel kyla tokios problemos ?: „Atsakymas paprastas – Nera rajone šeimininko. Pavasarį tikimės jį jau turėti ! Dabar jau visi suprantame, kad policiniai metodai rajono valdymui nera tinkami ir posakis „Man patinka komandinis darbas – aš duodu komandas, jus vykdote“ neturi buti rajono vadovo koziris. Nepasitikėjimas ir komandos visokiais būdais žeminimas priveda valdymą prie visiškos destrukcijos. Tai turi matyti ir suprasti rajono Taryba ir imtis atitinkamų veiksmų ! Na bet jei rajono Taryba šiuo klausimu nekompetentinga, palauksime pavasario ir bėdą išspręsime patys. Rajono gyventojai, rinkejai.“


Sentencija

LUKAS PAKELTIS, Anykščių rajono tarybos narys: „Manau, kad žmonės susidarys nuomonę, kad policininkams vieta policijoje arba pensijoje.“


Dienos anekdotas

Bendra Rusijos – JAV kosminė įgula skrenda virš Rusijos. Amerikiečiai su prietaisais stebi Žemės paviršių. Staiga vienas amerikietis sušunka:
– Klausykit, labai keistas dalykas. Kaskart, kai skrendame virš Rusijos, aš nuolat matau žmones su teleskopais, tūkstančius tokių žmonių. Jūsų tauta labai domisi astronomija?
– Ne, – atsako rusas, – jie tiesiog geria tiesiai iš butelio.


Didžiausias Anykščių rajono miestelis – Svėdasai išugdė daug įžymybių, šalia miestelio telkšo du ežerai, stūkso apleistas Marikonių dvaras. Tačiau, Svėdasų herbe, matyt, derėtų vaizduoti piktą kiaulę – svėdasiškiai sako, kad birželį jie turi mažiau bekvapių dienų, nei dienų su srutų kvapu.

 

O pavadinimas reiškia – malonus
Paradoksas, tačiau nemaloniais kvapais užpiltų Svėdasų vardas kildinamas iš žodžio „malonus“. Senasis miestelio vardas buvo „Svedasys“.
Kalbininkas profesorius Kazimieras Jaunius jį laikė sanskritiškos kilmės žodžiu, kuris reiškė „malonus“. Tiesa, kitas kalbininkas profesorius Kazimieras Būga šį žodį kildino iš sėlių kalbos.
Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose Svėdasų dvaras paminėtas 1503 metais, o nuo 1574-ųjų minimas ir Svėdasų miestelis. Nuo XVI amžiaus vidurio iki XVIII amžiaus pabaigos Svėdasų dvarą valdė Radvilos, paskui dvarą perėmė Marikonių giminė. Trys Marikonių kartos – Ignotas, Jeronimas ir Liucijonas buvo turtingi, bet išlaidūs dvarininkai, mėgę prabangą.
Paskutinysis iš Marikonių grafas Liucijonas Marikonis pastatė prie Svėdaso (Beragio) ežero ištaigingus dvaro rūmus. Jam nuskurdus, apie 1890 m. dvarą perėmė ir jį valdė carinis generolas Božerianovas, o vėliau dvaro centras su parku ir rūmais atiteko bankui, iš kurio jį įsigijo pasiturintis ūkininkas Mykolas Juodviršis.
Svėdasų dvaras, rūmų bokštas priminė riterių pilį. Prie dvaro buvo nemažas tvenkinys, puikus parkas, kurį užveisė iš užsienio pakviesti sodininkai. Iki 1941 m. dvare šeimininkavo M. Juodviršio sūnaus Kazimiero šeima, kol sovietinės valdžios buvo ištremta į Sibirą. XX a. antrojoje pusėje dvaro centras buvo barbariškai niokojamas, kol jo likučiai buvo grąžinti paveldėtojams.
Svėdasai – didesni už miestus
Miesto statusus Anykščių rajone turi Anykščiai, Kavarskas ir Troškūnai. Tačiau už pastaruosius miestus Svėdasų miestelis yra didesnis. 2011 metų surašymo duomenimis, Svėdasuose gyveno 884 žmonės, Kavarske – 666, Troškūnuose – 451 gyventojas. 2001 metais Svėdasai turėjo 1002 gyventojus.
XIX amžiuje ir XX amžiaus pradžioje Svėdasai buvo valsčiaus centras. 1890 m. Svėdasuose buvo 64 kiemai, kuriuose gyveno 903 žmonės, veikė katalikų bažnyčia ir žydų maldos namai, valsčiaus savivaldybė, paštas, mokykla. 1897 m. čia gyveno 1423 žmonės, buvo keliolika parduotuvių bei smuklių.
Visą XX amžių Svėdasų gyventojų skaičius sukosi apie tūkstantį – didžiausi Svėdasai praėjusiame amžiuje buvo 1987 metais, kai miestelyje gyveno 1073 žmonės.

Miestelis kryžkelėje

Prieš keliolika metų, kai savivaldybių centrais tapo Pagėgiai, Kazlų Rūda, Kalvarija, Rietavas, tarp galimų potencialių savivaldybių centrų minėti ir Svėdasai. Tačiau, savivaldybės centru Svėdasai taip ir netapo. O tarp pretendentų į „miestus“ Svėdasai atsidūrė dėl geografinės padėties. Iš šio miestelio į keturis miestus – Anykščius, Uteną, Kupiškį ir Rokiškį – panašus atstumas – nuo 25 iki 35 kilometrų. Tad miestai lyg ir šalia, bet pėsčias iš Svėdasų nenueisi.
Dėl šios kryžkelės Svėdasai tapo labiausiai degalinėmis aprūpintu „miestu“. Anykščiuose yra keturios degalinės, Svėdasuose – dvi.
Prie Svėdasų telkšo du ežerai. Žinoma, Molėtų rajone kiekvienas kaimas turi savo ežerą, tačiau anykštėnai šiuo požiūriu nėra tokie turtingi. Į pietus nuo Svėdasų telkšančio Alaušo ežero plotas – 50 ha, o šiaurėje esantis Svėdaso arba Beragio ežeras – 125 ha. Šio ežero didžiausias gylis – beveik 25 metrai. Jame yra 1,5 ha sala.

Užaugino du Vaižgantus

Svėdasuose gimė ir augo rašytoja Bronė Buivydaitė. Miestelis Lietuvai dovanojo būrį kunigų, menininkų, mokslininkų.
Maleišiuose, netoli Svėdasų, gimė rašytojas Juozas Tumas Vaižgantas, o Svėdasuose aktorius Ferdinandas Jakšys. Šis aktorius daugelį metų vaidino monospektaklį „Vaižgantas“. F.Jakšys tiek įsijautė į savo personažą, jog močiutės jam ir prieš spektaklį, ir po jo eidavo rankas būčiuoti – netikėjo, kad kunigėlis netikras.

Dirbti nėra kur, bet darbo turi

Svėdasiškius įdarbina biudžetinės įstaigos – Svėdasų senelių globos namai ir gimnazija, ambulatorija, seniūnija, gaisrinė, paštas… Iš verslo įmonių – didžiausias darbdavys ta pati UAB „Anykščių Vosinta“, tačiau už kvapus ant įmonės pykstantys svėdasiškiai aiškina, kad tik dalis iš keliasdešimties kiaulidės darbuotojų yra vietiniai, o kiti – atvažiuojantys.
Šalia pagrindinio kelio Svėdasuose išrikiuoti antkapiai – pasirodo, antkapius gamina net trys skirtingos įmonėlės, susiskirsčiusios teritoriją. Beje, dviejų iš tų įmonių vadovės yra moterys. Kiekvienoje iš trijų įmonių dirba po kelis žmones, iš viso – keliolika.
Kažkam darbo duoda kavinė „Pas Gedą“, darbuotojus, žinoma, samdo ir tos pačios minėtos degalinės, ir šešios miestelio parduotuvės. 10-15 krašto ūkininkų valdo daugiau nei po 100 ha žemės, aišku, ir patys tokius plotus dirbantys ūkininkai prasimaitina, ir vienam kitam svėdasiškiui darbo duoda.
Dar nemaža grupė žmonių pinigus uždirba ir į Svėdasus parveža iš Anykščių bei Utenos.

Pardavęs vieną verslą, pradėjo kitą

Svėdasų seniūno pavaduotoju dirba Rolandas Pajarskas. Iki tapdamas valdininku, jis turėjo šeimos verslą – parduotuves. R.Pajarskas kalbėjo, kad pradžioje ir tapęs seniūno pavaduotoju bandė išlaikyti parduotuves, tačiau suprato kad „neapžios“ir jas pardavė. „Turint parduotuvę Svėdasuose, iš jos galima daugiau uždirbti nei gaunat valdišką algą. Bet prekybos apimtys labai priklauso nuo sezono. Vasarą, kai į Svėdasus suvažiuoja anūkai, grįžta iš užsienio vaikai ir lankosi vasarotojai – pardavimai geri, bet žiemą – viskas sustoja.“ – kalbėjo R.Pajarskas.
Valdininkas nenorėdamas gyventi tik iš algos, pradėjo kitą verslą. Įsigijo bandą angusų, dabar jau laiko apie 50 raguočių. R.Pajarskas pasakojo, kad vasarą net ne kiekvieną dieną važiuoja pažiūrėti mėsinių galvijų bandos, o žiemą jiems nereikia tvarto. Tiksliau, tvartą angusai turi, bet su atviromis durimis – kai nori išeina į aptvertą teritoriją lauke, kai nori – grįžta į tvartą.

Pas Joną Regalą gausi beveik viską

Anykščių vartotojų kooperatyvo Svėdasų ūkinių prekių parduotuvės vedėjas Jonas Regalas, parduotuvėje dirbantis per 20 metų, yra tapęs ne tik parduotuvės, bet ir viso miestelio vienu iš simbolių. Ponas Jonas – samdomas darbuotojas, tačiau jis stengiasi jausti, ko kada reikia svėdasiškiams ir būtinai pasirūpinti, kad prekė būtų. Ir ūkinių prekių parduotuve jo parduotuvę galima vadinti tik formaliai, nes joje yra visko – nuo proginių atvirukų iki kačių maisto. Pabuvęs parduotuvėje gal dešimt minučių išgirdau štai tokį sutiktų pirkėjų pageidavimų sąrašą: „Tele 2“ papildymas, dujų balionėlis, žemės, „Ežys“, medvarščiai, 100 litų nugryninimas…“ Svėdasuose nėra bankomato, tad „Jono parduotuvėje“ per terminalą galima išsigryninti pinigus. „Reikia žinoti, kada ko reikia. Kada žmonės šiltnamius dengia, kada daržus tręšia. O prieš Motinos ir Tėvo dieną atsivežti žvakelių… Bet dažnai žmonės čia užeina ir nieko neperka, užsuka šiaip, pasišnekėt.“ – „Anykštai“ pasakojo pats pardavėjas.

Yra ir baras, ir turgus

Svėdasų miestelyje veikia alaus baras, kuriame silpnas alus brangesnis už stiprų. Birutės ir Roberto Zupkų bare 5 laipsnių stiprumo alaus bokalas kainuoja 3 litus, o 7,5 laipsnių stiprumo – 2 litus 38 centus. Darbo dieną, dešimtą ryto, bare jau buvo vyrų, kilnojančių stipraus alaus bokalus.
Gyvenimas virė ir turguje. Medų pardavinėjo Julė Bražiūnienė iš Daujočių. Moteris pasakojo turinti septynias šeimas bičių ir iš trijų avilių jau išėmė medų.
Dauguma Svėdasų turgaus prekiautojų pardavinėjo dėvėtus drabužius.Uteniškė prekiautoja Gita Šeržintienė kalbėjo, kad ji važinėja po keturis turgus – Švenčionėlių, Utenos, Užpalių ir Svėdasų. Moteris dėstė, kad kainomis nežaidžia, jos prekės kainuoja tiek pat ir mieste, ir miesteliuose. „Ką gauname – tą vežame. Kiekvienai prekei atsiranda savas pirkėjas.“ – kalbėjo prekybininkė. Ji tikino, kad negalima sakyti, jog miestelių gyventojai turi mažiau pinigų nei miestiečiai – nėra pirkimo ypatumo skirtumų. Kita vertus, Svėdasų turgelyje stoja ir pravažiuojantys žmonės, užsuka ir vasarotojai.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Susiję straipsniai:Taip pat skaitykite:


Trečiadienį į Vokietijos Mainco miestą dalyvauti Kalėdų festivalyje Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis išvyko ne vienas. Anykščių rajono savivaldybė informavo, kad kartu su meru K.Tubiu į trijų dienų trukmės kelionę į Vokietiją iškeliavo ir vokiečių kalbos mokytoja Viol ... Skaityti daugiau >>

Ilgametė Anykščių rajono tarybos sekretorė Vaiva Strepeikė perėjo dirbti į civilinės metrikacijos sferą. Ji kaip ir anksčiau dirba Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriuje, tačiau darbas iš esmės pasikeitė. Vietoj V.Strepeikės, Tarybos sekretore jau pradėjo dirbti A ... Skaityti daugiau >>

Treti metai Viešintų seniūnija neturi nuolatinio seniūno. Keli anksčiau skelbti konkursai neįvyko. Tačiau, po Naujųjų seniūnija, greičiausiai, turės nuolatinį vadovą. Savivaldybės administracijos skelbtame konkurse šį kartą ryžosi dalyvauti trys asmenys. Kiek iš jų galės dal ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė pateko tarp 19 Lietuvos savivaldybių, kurioms skirtas finansavimas įrengti nemokamo belaidžio interneto zonoms viešosiose erdvėse. WiFi zonoms įrengti skirti 15 tūkst. eurų, – pranešė Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje. Gyventojai kviečiami iš ... Skaityti daugiau >>

Šiandien ankstų rytą Vyskupo skvero šlaite žiemiškais akcentais pasipuošė užrašas ANYKŠČIAI. Anykščių rajono savivaldybės administracijos iniciatyva Antano Vienuolio progimnazijos 8b klasės mokiniai kartu su mokytojais Gitana Valančiūniene ir Valentinu Gudėnu darbavosi prie  ... Skaityti daugiau >>

Startuoja paskutinis aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ etapas. Panevėžio, Utenos ir Vilniaus apskričių bendruomenės visą mėnesį, iki rugpjūčio vidurio, rinks nenaudojamą elektros ir elektroninę įrangą, senus nešiojamuosius akumuliatorius ir baterijas. „Tai jau ... Skaityti daugiau >>

Šiandien –  paskutinioji Zitos Neniškienės, kaip Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorės, darbo diena. Su gėlių žiedais ta proga Z.Neniškienę aplankė ir už darbą įstaigoje dėkojo Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis, vicemeras Sigutis Obelevi ... Skaityti daugiau >>

Policija gavo  Vaiko teisių apsaugos skyriaus Anykščių rajono savivaldybėje pranešimą, kad vyras (gim. 1987 m.), gyvenantis  Anykščiuose, Vairuotojų g., galimai smurtavo prieš mažamečius vaikus (gim. 2011 m. ir gim. 2013 m.). Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Įtariamasis sulaikytas ... Skaityti daugiau >>

Liepos 13 dieną  apie 17.20 val. moteriai (gim. 1923 m.), gyvenančiai  Anykščiuose, Ramybės g., paskambino asmuo prisistatęs chirurgu pasakė, kad jos draugė griūdama nuo laiptų kliudė kaimynę ir ją sužalojo. Aiškino, kad sužalotą moterį reiks operuoti, o tam, kad draugei Milda ... Skaityti daugiau >>

Į policiją kreipėsi Anykščių miško festivalio organizatoriams įrangą paskolinęs ir ją praradęs  vyras.
Gautas 1960 metais gimusio vyro  pareiškimas, kad biržėlio 26 dieną  dingo sportinis tinklas ir trosas. Birželio 20 dieną  jis paskolino sportinį tinklą ir trosą ... Skaityti daugiau >>

Liepos 14 dieną  apie 19.19 val. Anykščiuose, Vilniaus g., patikrinimui sustabdytas automobilis HONDA FIT. Pas keleivį (gim. 1986 m.), gyvenantį  Klaipėdoje, Kurpių g., buvo rasti du užspaudžiami politileniniai paketėliai su baltos spalvos milteliais. Vyras paaiškino, kad paketėliai ... Skaityti daugiau >>

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus tęsia pernai prasidėjusią Ukrainos rašytojų rezidencijų Anykščiuose programą. Dešimt liepos dienų Anykščiuose gyvena ir lietuvišką tematiką savo kūrybai kaupia Ukrainos istorinio bestselerio tėvu tituluojamas 67 metų ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė paskelbė maisto kotelių viešąjį pirkimą. Šios kortelės bus išdalintos sergantiems tuberkulioze. Anykščių rajono savivaldybė tokiuu būdu sergančiuosius šia liga skatins gydytis.   Iš viso suplanuota įsigyti 400 maisto kortelių. Kortelių tiek ... Skaityti daugiau >>

Šeštadienį į posėdį susirinko Darbo partijos taryba, kurioje buvo patvirtinti kandidatai į savivaldybių merus. Anykščių rajone į merus kandidatuos  Vaidutis Zlatkus.

... Skaityti daugiau >>

Lietuvos policijos ir Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos kreipėsi į Anykščių rajono savivaldybės merą Kęstutį Tubį dėl naikinamos migracijos grupės Anykščių rajono policijos komisariate.

... Skaityti daugiau >>

Mes facebook’e

Reklama