Laikraščio anonsas


Apklausa

Ar Anykščių miesto parkas yra tinkama vieta daržui?

  • Čia turbūt pokštas? (50%, 2 b.)
  • Daržai turėtų būti arčiau žmonių - mikrorajonuose (25%, 1 b.)
  • Paverskime visą miesto parką daržu (25%, 1 b.)
  • Manęs daržininkystė nedomina (0%, 0 b.)

Balsavo: 4

Loading ... Loading ...

Dienos komentaras

Kodel kyla tokios problemos ?: „Atsakymas paprastas – Nera rajone šeimininko. Pavasarį tikimės jį jau turėti ! Dabar jau visi suprantame, kad policiniai metodai rajono valdymui nera tinkami ir posakis „Man patinka komandinis darbas – aš duodu komandas, jus vykdote“ neturi buti rajono vadovo koziris. Nepasitikėjimas ir komandos visokiais būdais žeminimas priveda valdymą prie visiškos destrukcijos. Tai turi matyti ir suprasti rajono Taryba ir imtis atitinkamų veiksmų ! Na bet jei rajono Taryba šiuo klausimu nekompetentinga, palauksime pavasario ir bėdą išspręsime patys. Rajono gyventojai, rinkejai.“


Sentencija

LUKAS PAKELTIS, Anykščių rajono tarybos narys: „Manau, kad žmonės susidarys nuomonę, kad policininkams vieta policijoje arba pensijoje.“


Dienos anekdotas

Bendra Rusijos – JAV kosminė įgula skrenda virš Rusijos. Amerikiečiai su prietaisais stebi Žemės paviršių. Staiga vienas amerikietis sušunka:
– Klausykit, labai keistas dalykas. Kaskart, kai skrendame virš Rusijos, aš nuolat matau žmones su teleskopais, tūkstančius tokių žmonių. Jūsų tauta labai domisi astronomija?
– Ne, – atsako rusas, – jie tiesiog geria tiesiai iš butelio.


Nuo Anykščių – Rokiškio plento pasukus link Debeikių, iš karto už Čekonių kaimo prasideda Kalvelių kaimo laukai, gatvelė su sovietmečiu statytais namais ir šiuolaikišku Aknystos socialinės globos namų Kalvelių filialo pastatais. Tačiau kelios senojo Kalvelių kaimo trobos šimtamečių medžių paunksmėje yra šiek tiek piečiau šalia vos kelis geležinius kryžius išsaugojusių kapinių ir senkapio. Pasak Debeikių seniūnijos seniūno Alvydo Simonavičiaus, Kalveliuose gyvenamąją vietą deklaruoja 34 žmonės, tačiau gyvena gerokai mažiau.

Kalveliai istorijos kryžkelėse

Dėl kaimo vardo kilmės kalbinti seniausi kaimo gyventojai teigė legendų nežinantys ir kaimo vardą kildino nuo kadaise čia gyvenusių ir arklius kausčiusių kalvių. Apie vardo kilmę neužsimenama ir Anykščių krašto vietovių žinyne, tačiau teigiama, kad Anykščių bažnyčiai priklausęs kaimas Anykščių parapijos inventoriaus apraše, minimas dar 1779 metais. Tuomet jame gyvenusios 8 laisvų valstiečių šeimos turėjo po 12 – 14 ha žemės, mokėjo činčo mokestį ir duoklę. Nuo XVIII a. pabaigos iki XX a. pradžios Kalveliai priklausė carinės Rusijos imperijos Kauno gubernijai. Po 1863 m. sukilimo numalšinimo iš kaimo už paramą maištininkams buvo ištremtas Justinas Dičius su žmona, kaime vaikus lietuviškai skaityti mokė daraktorė Kotryna Steikūnaitė.
XX a. kaimas priklausė Ukmergės, paskui – Utenos apskričiai. Radus tinkamo molio buvo įrengta plytinė. Iš kaime degtų plytų 1906 – 1913 m. pastatyta dvibokštė Debeikių bažnyčia. 1923 metais kaime gyveno 108 žmonės, veikė grietinės nugriebimo punktas. 1947 m. spalį Vinco Šakėno namuose buvo atidaryta Kalvelių pradinė mokykla, tačiau 1955 m. buvo uždaryta, o tas pats V. Šakėnas su dar 7 kaimo gyventojais ištremtas į Sibirą.
Pirmasis kolūkis kaime įkurtas 1949 m. Kalveliai 1950 – 1978 m. buvo „Tarybinio artojo“ kolūkio centrine gyvenviete su kolūkio kontora ir kultūros namais. Būtent šie namai tapo prieglobsčiu kelioms dešimtims Aknystos socialinės globos namų filialo auklėtinių.
Myli gyvūnus ir mažus vaikus

Užvakar nuo kaitros Kalvelių filialo gyventojai slėpėsi pavėsinėje ir svajojo, kaip gerai būtų pasiekti už kelių kilometrų tyvuliuojantį Rubikių ežerą. Tačiau nusimaudžius juk tektų sugrįžti dulkėtu vieškeliu. Filiale nuo jo įsikūrimo dienos jau 15 metų dirbanti socialinė darbuotoja Irena Miežienė pastebėjo, kad globotiniai buvo nuvežti prie Lipšio ežeriuko, nes patys ten norėjo.
Pasak I. Miežienės, filiale gyvena globotiniai iš visos Lietuvos, tačiau nė vieno – iš Anykščių rajono. „Kalvelių filiale gyvena 25 savarankiškesni žmonės, norintys ramybės. Dimitrijus, Rima, Albinas čia pateko iš Vilniaus, Rimas – iš Molėtų, Danguolė – iš Kauno, – vardijo I. Miežienė. – Mūsų gyventojai gerai sutaria su kaimiečiais, padeda jiems ūkio darbuose ir taip prisiduria litą kitą prie gaunamų pensijų ar pašalpų. Būna skaudu, kai mūsų gyventojus nepagrįstai apkaltina nebūtais dalykais. Kažkas supjaustė šieno rulonus, sukėlė gaisrą – ir neretai net pareigūnų akys į mūsų pusę krypsta. Man globotiniai – patys geriausi žmonės, nes žinau beveik kiekvieno gyvenimo dramą. Dauguma čia pakliuvo po avarijų, sunkių ligų, šeimyninių dramų. Jie visi ilgisi namų, laukia, kad juos kas nors aplankytų. Jie labai myli mažus vaikus ir, kai pas mus viešėjo darželinukai, stengėsi bent prisilieti. Na, ir gyvūnėlius myli. Laikome šuniuką Paką ir katinėlį Micių“.

Ūkininkai augina veją

Šiek tiek piečiau nuo Aknystos filialo medžių glaudžiasi trys senojo Kalvelių kaimo sodybos. Senąją Karosų sodybą prieš 7 metus nusipirkę kuriasi jauna ūkininkų Gitos ir Kęstučio Opulskių šeima. Šalia senojo jau ryškėja naujo, šiuolaikinio namo kontūrai. Kieme – tvenkinys ir siurbliai, pumpuojantys vandenį laistyti vejos lauką.
Pasak K. Opulskio, iš vejos auginimo ir pardavimo pragyventi būtų sunku, nes lietuviams veja juk ne pirmo būtinumo prekė, tad jų ūkis verčiasi ir tradicine augalininkyste. „Jau nukūlėme žieminius rapsus, tačiau derlius tragiškas, tik geriau negu nieko“, – sakė K.Opulskis, pasiguodęs karščiais, po kurių paprastai seka javus guldančios liūtys. Du trečdalius žieminių kultūrų teko atsėti vasariniais kviečiais ir rapsais, į sėjomainą dar įtraukėm kmynus. Tikiuosi, kad pirmadienį prasidės didžioji javapjūtė“, – sakė kombainą darbui ruošiantis ūkininkas, beje, dalyvavęs rajono artojų varžybose ir užėmęs antrąją vietą.
G. ir K. Opulskiai nesiskundė savo dalia ir alinančiais vasaros darbais nuo tamsos iki tamsos. „Užpernai rudeniop dar spėjome apsilankyti Ukrainos Kryme, pernai buvome Izraelyje, o šiemet rudenį ruošiamės į Rumuniją ar Gruziją, – sakė dar neapsisprendęs, į kurią šalį važiuos, Kęstutis. – Tuomet į sodybą atvežame anūkais pasidžiaugti senelius, nes keliauti jie dar per maži.“ Aštuonerių metukų Rokas lanko A. Vienuolio progimnaziją, o jo šešerių sesutė Ieva – vaikų darželį „Žilvitis“.
K. Opulskis parodė keliukus link dar dviejų senojo kaimo sodybų, tačiau perspėjo, kad jose vargu ar pavyks ką nors sutikti, nes Deivis Stankevičius gyvena Vilniuje, o į antrąją pavasaroti šiek tiek dažniau atvažiuoja Valė Patapovaitė iš Panevėžio.

Seniai nebėr tų takelių

„Mūsų trobai yra gal 100 metų. Jai padidinti langai, ne kartą remontuota, – sakė greitai aštuoniasdešimtmetį švęsianti Kalvelių kaime užaugusi panevėžietė mokytoja Valė Olga Patapovaitė. – Tėtis į šią sodybą atėjo užkuriom. Ten ant tvarto jo ranka užrašyti 1938 metai, matyt, užrašė, kai pasistatė. Jauniausias brolis Jonas, kaip ir tėveliai, išėjo amžinojo poilsio. Brolis Petras gyvena Druskininkuose, tai retai atvažiuoja. O sesuo Elena, bibliotekininkė, iš Molėtų štai kartu su manim“. Šneki moteris atgaivino reto skanumo vandeniu iš gilaus šulinio, pasakojo ir pasakojo apie vaikystę, plačią giminę ir ištuštėjusį kaimą. „Vaikystėje tiesiai pramintu takeliu iki Rubikių tebuvo 2 kilometrai. Mes maudytis eidavome, o keli žmonės į plytinę eidavo dirbti, – sakė moteris. – Tik seniai tų takelių nebėra, o aplink vieškeliu dabar gal 4 kilometrai iki Rubikių“. Beje, Valė prieš 60 metų baigė Anykščių gimnaziją ir pernai vyko gimnazistų susitikimas, dar susirinko 35 auklėtiniai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Susiję straipsniai:Taip pat skaitykite:


Trečiadienį į Vokietijos Mainco miestą dalyvauti Kalėdų festivalyje Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis išvyko ne vienas. Anykščių rajono savivaldybė informavo, kad kartu su meru K.Tubiu į trijų dienų trukmės kelionę į Vokietiją iškeliavo ir vokiečių kalbos mokytoja Viol ... Skaityti daugiau >>

Ilgametė Anykščių rajono tarybos sekretorė Vaiva Strepeikė perėjo dirbti į civilinės metrikacijos sferą. Ji kaip ir anksčiau dirba Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriuje, tačiau darbas iš esmės pasikeitė. Vietoj V.Strepeikės, Tarybos sekretore jau pradėjo dirbti A ... Skaityti daugiau >>

Treti metai Viešintų seniūnija neturi nuolatinio seniūno. Keli anksčiau skelbti konkursai neįvyko. Tačiau, po Naujųjų seniūnija, greičiausiai, turės nuolatinį vadovą. Savivaldybės administracijos skelbtame konkurse šį kartą ryžosi dalyvauti trys asmenys. Kiek iš jų galės dal ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė pateko tarp 19 Lietuvos savivaldybių, kurioms skirtas finansavimas įrengti nemokamo belaidžio interneto zonoms viešosiose erdvėse. WiFi zonoms įrengti skirti 15 tūkst. eurų, – pranešė Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje. Gyventojai kviečiami iš ... Skaityti daugiau >>

Šiandien ankstų rytą Vyskupo skvero šlaite žiemiškais akcentais pasipuošė užrašas ANYKŠČIAI. Anykščių rajono savivaldybės administracijos iniciatyva Antano Vienuolio progimnazijos 8b klasės mokiniai kartu su mokytojais Gitana Valančiūniene ir Valentinu Gudėnu darbavosi prie  ... Skaityti daugiau >>

Startuoja paskutinis aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ etapas. Panevėžio, Utenos ir Vilniaus apskričių bendruomenės visą mėnesį, iki rugpjūčio vidurio, rinks nenaudojamą elektros ir elektroninę įrangą, senus nešiojamuosius akumuliatorius ir baterijas. „Tai jau ... Skaityti daugiau >>

Šiandien –  paskutinioji Zitos Neniškienės, kaip Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorės, darbo diena. Su gėlių žiedais ta proga Z.Neniškienę aplankė ir už darbą įstaigoje dėkojo Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis, vicemeras Sigutis Obelevi ... Skaityti daugiau >>

Policija gavo  Vaiko teisių apsaugos skyriaus Anykščių rajono savivaldybėje pranešimą, kad vyras (gim. 1987 m.), gyvenantis  Anykščiuose, Vairuotojų g., galimai smurtavo prieš mažamečius vaikus (gim. 2011 m. ir gim. 2013 m.). Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Įtariamasis sulaikytas ... Skaityti daugiau >>

Liepos 13 dieną  apie 17.20 val. moteriai (gim. 1923 m.), gyvenančiai  Anykščiuose, Ramybės g., paskambino asmuo prisistatęs chirurgu pasakė, kad jos draugė griūdama nuo laiptų kliudė kaimynę ir ją sužalojo. Aiškino, kad sužalotą moterį reiks operuoti, o tam, kad draugei Milda ... Skaityti daugiau >>

Į policiją kreipėsi Anykščių miško festivalio organizatoriams įrangą paskolinęs ir ją praradęs  vyras.
Gautas 1960 metais gimusio vyro  pareiškimas, kad biržėlio 26 dieną  dingo sportinis tinklas ir trosas. Birželio 20 dieną  jis paskolino sportinį tinklą ir trosą ... Skaityti daugiau >>

Liepos 14 dieną  apie 19.19 val. Anykščiuose, Vilniaus g., patikrinimui sustabdytas automobilis HONDA FIT. Pas keleivį (gim. 1986 m.), gyvenantį  Klaipėdoje, Kurpių g., buvo rasti du užspaudžiami politileniniai paketėliai su baltos spalvos milteliais. Vyras paaiškino, kad paketėliai ... Skaityti daugiau >>

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus tęsia pernai prasidėjusią Ukrainos rašytojų rezidencijų Anykščiuose programą. Dešimt liepos dienų Anykščiuose gyvena ir lietuvišką tematiką savo kūrybai kaupia Ukrainos istorinio bestselerio tėvu tituluojamas 67 metų ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė paskelbė maisto kotelių viešąjį pirkimą. Šios kortelės bus išdalintos sergantiems tuberkulioze. Anykščių rajono savivaldybė tokiuu būdu sergančiuosius šia liga skatins gydytis.   Iš viso suplanuota įsigyti 400 maisto kortelių. Kortelių tiek ... Skaityti daugiau >>

Šeštadienį į posėdį susirinko Darbo partijos taryba, kurioje buvo patvirtinti kandidatai į savivaldybių merus. Anykščių rajone į merus kandidatuos  Vaidutis Zlatkus.

... Skaityti daugiau >>

Lietuvos policijos ir Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos kreipėsi į Anykščių rajono savivaldybės merą Kęstutį Tubį dėl naikinamos migracijos grupės Anykščių rajono policijos komisariate.

... Skaityti daugiau >>

Mes facebook’e

Reklama