Laikraščio anonsas


Apklausa

Ar Anykščių miesto parkas yra tinkama vieta daržui?

  • Čia turbūt pokštas? (50%, 2 b.)
  • Daržai turėtų būti arčiau žmonių - mikrorajonuose (25%, 1 b.)
  • Paverskime visą miesto parką daržu (25%, 1 b.)
  • Manęs daržininkystė nedomina (0%, 0 b.)

Balsavo: 4

Loading ... Loading ...

Dienos komentaras

Kodel kyla tokios problemos ?: „Atsakymas paprastas – Nera rajone šeimininko. Pavasarį tikimės jį jau turėti ! Dabar jau visi suprantame, kad policiniai metodai rajono valdymui nera tinkami ir posakis „Man patinka komandinis darbas – aš duodu komandas, jus vykdote“ neturi buti rajono vadovo koziris. Nepasitikėjimas ir komandos visokiais būdais žeminimas priveda valdymą prie visiškos destrukcijos. Tai turi matyti ir suprasti rajono Taryba ir imtis atitinkamų veiksmų ! Na bet jei rajono Taryba šiuo klausimu nekompetentinga, palauksime pavasario ir bėdą išspręsime patys. Rajono gyventojai, rinkejai.“


Sentencija

LUKAS PAKELTIS, Anykščių rajono tarybos narys: „Manau, kad žmonės susidarys nuomonę, kad policininkams vieta policijoje arba pensijoje.“


Dienos anekdotas

Bendra Rusijos – JAV kosminė įgula skrenda virš Rusijos. Amerikiečiai su prietaisais stebi Žemės paviršių. Staiga vienas amerikietis sušunka:
– Klausykit, labai keistas dalykas. Kaskart, kai skrendame virš Rusijos, aš nuolat matau žmones su teleskopais, tūkstančius tokių žmonių. Jūsų tauta labai domisi astronomija?
– Ne, – atsako rusas, – jie tiesiog geria tiesiai iš butelio.


Levaniškį jo gyventojai dažnai vadina tiesiog užkampiu. Kodėl? Nes kaimas įsikūręs trijų rajonų pakraštyje – yra atokiausias Anykščių rajono kampelis, šalia – Ukmergės ir Panevėžio rajonai. Tačiau Levaniškis, išsidėstęs abipus Nevėžio, dar gyvas – čia veikia net dvi bendruomenės, yra veiklos ir jaunimui.

Dvejopas pavadinimas

Levaniškis – kaimas, esantis Traupio seniūnijoje, nuo Traupio nutolęs 5 kilometrus. Per kaimą teka upė Nevėžis – Levaniškis yra išsidėstęs abiejuose upės krantuose. Čia į Nevėžį įteka upelis Lankstupys.
Levaniškio kaimo pavadinime yra šioks toks nesusipratimas: kelio ženklas ties įvažiavimu į kaimą skelbia: LEVANIŠKIS, tačiau čia buvę du tokio paties pavadinimo kaimai ir dažniau kaimas yra vadinamas Levaniškiais. Todėl toliau kaimas ir bus vadinamas dvejopai.
Levaniškių kaimas susiformavo XX a. viduryje, susiliejus Senųjų ir Naujųjų Levaniškių kaimams. Senieji Levaniškiai žinomi jau nuo XIX amžiaus pradžios, o Naujieji kūrėsi nuo šio amžiaus pabaigos.
Beveik prieš penkiasdešimt metų Levaniškiuose buvo pasodintas parkas, užimantis apie 6 hektarų plotą. Jį sodino ir prižiūrėjo pedagogas ir gamtininkas Paulius Glemža (1921–2002), jo dėka parke auga 65 sumedėjusių augalų rūšys.

Gaisras-rekordininkas

Levaniškyje jau šešeri metai nebėra mokyklos. Vaikai lanko Traupio pagrindinę mokyklą ar Raguvos (Panevėžio r.) gimnaziją. Tačiau kaime mokymo įstaiga veikė jau nuo 1924 metų – tada buvo įkurta pradžios mokykla. Nuo 1961 iki 1969 metų ji buvo net pagrindinė. Tačiau, mažėjant vaikams, Levaniškyje liko tik pradinė mokykla, kol buvo uždaryta ir ši.
Nuo 1950 metų iki XX amžiaus pabaigos Levaniškyje veikė biblioteka. Tačiau, šiai užsidarius, gyventojai neliko be spaudos ir knygų: atsirado Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Traupio filialo kilnojamoji bibliotekėlė.
Kaime niekad nebuvo bažnyčios – kažkada buvusi koplyčia, kurioje Mišias laikydavo Traupio kunigai. Dabar levaniškiečiai priklauso Traupio parapijai. Kapinaitės kažkada buvo, tačiau dabar sunykusios.
Pasak internetinio šaltinio anykstenai.lt, į Lietuvos rekordų knygą yra įrašytas didžiausias Lietuvoje dujotiekio gaisras, kaime įvykęs 1990 m. sausio 10 d. Klojant ryšių kabelius ir pažeidus dujotiekio trasą šalia senojo plento Vilnius–Panevėžys, 100 metrų atkarpoje 3 valandas degusių dujų liepsnos kilo į 30 metrų aukštį.

Kaime – net dvi
bendruomenės

Levaniškyje šiuo metu gyvena apie 315 žmonių. Tačiau, nepaisant gyventojų mažėjimo, čia yra įkurtos net dvi bendruomenės. Vienos jų, pavadintos „Abipus Nevėžio“ pirmininkė Jurgita Verikienė pasakojo, kad levaniškiečiai yra aktyvūs žmonės, o bendruomenę sudaro net 82 nariai. „Mūsų bendruomenė yra jauna, – sakė J. Verikienė, – be oficialių narių, daug yra ir „prijaučiančių“. Bendruomenės iniciatyva kaime vyksta gegužinės, šokiai. Gana keista ir smagu, kad mūsų jaunimas nevengia su vyresniais bendrauti – turbūt niekur nesu mačiusi, kad taip drąsiai visi kartu šoktų, bendrautų“. Taip pat bendruomenės nariai vaidina spektakliuose, kuriuos dažniausiai pastato levaniškietis Laimutis Baranauskas.
Bendruomenės pirmininkė J. Verikienė taip pat yra ir Traupio pagrindinės mokyklos direktorės pavaduotoja, socialinė darbuotoja. Ji sakė, kad levaniškiečiai apskritai yra geri ir draugiški žmonės.
Paklausta, ar apskritai kaime dar likę jaunimo, J. Verikienė teigė, kad tikrai taip: „Juk Traupio mokyklą, galima sakyti, levaniškiečiai išlaiko“.

Veiklos yra ir jaunimui

J. Verikienė džiaugėsi, kad kaimas vis dar gyvas: „2013 metais buvo renovuotos patalpos – turim sutvarkytą salę renginiams. Vadiname dvi atskiras sales liūdnąja ir linksmąja. Linksmojoje vyksta susiėjimai, vakaronės, o liūdnojoje šarvojami žmonės…“. Pasak bendruomenės pirmininkės, čia veiklos yra ir jaunimui – yra įrengti treniruokliai, kuriuos padovanojo kraštietė. „Sportuoti ateina apie dešimt jaunuolių, tačiau salė yra nesutvarkyta – ji įrengta buvusioje Levaniškių pradinio ugdymo mokykloje. Laukiam, kada salę galėsime tinkamai įrengti, rašome projektą ir lauko treniruokliams gauti“, – apie veiklų jaunimą ir bendruomenę kaime pasakojo levaniškietė ir užsiminė, kad tik šiuo metu nevyksta treniruotės moterims, mat kiek anksčiau būrelis jų mielai susirinkdavo į aerobikos užsiėmimus.

Dirbti – į kitus rajonus

Pasak Levaniškių bendruomenės „Apibus Nevėžio“ pirmininkės Jurgitos Verikienės, levaniškiečiai savame kaime darbo turi nedaug – keli jų dirba kaime veikiančiose dviejose parduotuvėse, yra dirbančių ir pas Levaniškiuose ūkį turinčius žmones. „Stambus Levaniškių ūkininkas yra Petras Kairys, pas jį yra dirbančių levaniškiečių. Taip pat ūkininkauja Saulius Savickas, Jonas Mincė. Pavasarį, vasarą, rudenį būna darbo pas ūkininkus, bet ne visi dirbti nori…“, – pasakojo moteris. Pasak jos, ko gero daugiausia levaniškiečių važinėja į Raguvą, kur yra baldų gamykla, taip pat yra dirbančių Ukmergėje, Panevėžyje. „Kas nori dirbti, tai darbą ir turi“, – sakė J. Verikienė.

Bendruomeniški
levaniškiečiai

Levaniškiuose gyvenanti Daiva Tolušytė nėra „gryna“ levaniškietė – Traupio seniūne dirbanti moteris sakė gimusi Ukmergės rajone, netoli Taujėnų esančiame kaime, bet Levaniškiuose gyvena nuo devynerių metų ir į bendruomenę yra seniai įsiliejusi. „Levaniškių bendruomenė yra stipri. Yra stiprių ūkininkų. Jei didesnė bėda, vieni kitiems visada padeda. Neseniai žmogui sudegė namas, tai surinkom pinigus, nunešėm kaip pagalbą. Galiu teigti, kad levaniškiečiai labai bendruomeniški“, – sakė moteris.
Yra Levaniškio kaime ir jaunų gydytojų, bet jie – ne vietiniai, tik nusipirkę sodybas. „Dar gyvas yra kalvis Vaclovas Plėtis, kavolius – toks jis ir yra, ir buvo. Tik jau nebeužsiima šiuo amatu… Yra ir Šleivys, drožėjas, liaudies meistras“, – žymesnius kaimo gyventojus vardijo D. Tolušytė.

Liko tik parduotuvės

Važiuojant pro kaimą sunku nepastebėti ant kalno stūksančio didžiulio apgriuvusio pastato. Tai – buvę kultūros namai. „Kultūros namai neseniai parduoti – jau turi savininką. Kai pastatą nupirko, kalbėjo, kad čia steigs įmonę, sukurs daug darbo vietų. Tačiau dabar kalbos nurimo, laukiam, kas bus toliau“, – pasakojo levaniškietė D. Tolušytė ir prisiminė: „Kai pastatė šiuos kultūros namus, jie rajone buvo patys naujausi ir moderniausi, bet gyvavo labai neilgai, nes, iširus kolūkiui, bent kiek geresnį inventorių išsivežė Anykščiai, o likusį turtą privatizavo. Išnešė, išdraskė… Kažkuriuo metu ten buvo įkeltas medicinos punktas ir biblioteka, bet irgi pabuvo neilgai“.
Šalia buvo pastatytas taip pat naujas pastatas – kontora. D. Tolušytė sakė, kad senojoje kontoroje buvo net mėsinė, siuvykla. „Nors gyventojų Levaniškiuose daugiau nei Traupyje, bet kaime nieko neliko. Šiandien, be dviejų parduotuvių ir pieno supirkimo centro, čia nieko nėra“, – teigė moteris.

Sodybas perka miestiečiai

Pasak D. Tolušytės, Levaniškiuose nėra labai daug tuščių sodybų, jas nuperka miestiečiai. Daugiausia namai atlieka vasarnamio funkciją. „Ateinančių gyventi nuolat yra vienas kitas, dažniausiai vyresnio amžiaus žmogus, norintis pabėgti nuo miesto šurmulio, siekiantis sveikesnio gyvenimo, – sakė Traupyje seniūne dirbanti levaniškietė, – savaitgaliais, savaime aišku, kaimas atgyja, atvažiuoja iš miestų jaunimas“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Susiję straipsniai:Taip pat skaitykite:


Trečiadienį į Vokietijos Mainco miestą dalyvauti Kalėdų festivalyje Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis išvyko ne vienas. Anykščių rajono savivaldybė informavo, kad kartu su meru K.Tubiu į trijų dienų trukmės kelionę į Vokietiją iškeliavo ir vokiečių kalbos mokytoja Viol ... Skaityti daugiau >>

Ilgametė Anykščių rajono tarybos sekretorė Vaiva Strepeikė perėjo dirbti į civilinės metrikacijos sferą. Ji kaip ir anksčiau dirba Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriuje, tačiau darbas iš esmės pasikeitė. Vietoj V.Strepeikės, Tarybos sekretore jau pradėjo dirbti A ... Skaityti daugiau >>

Treti metai Viešintų seniūnija neturi nuolatinio seniūno. Keli anksčiau skelbti konkursai neįvyko. Tačiau, po Naujųjų seniūnija, greičiausiai, turės nuolatinį vadovą. Savivaldybės administracijos skelbtame konkurse šį kartą ryžosi dalyvauti trys asmenys. Kiek iš jų galės dal ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė pateko tarp 19 Lietuvos savivaldybių, kurioms skirtas finansavimas įrengti nemokamo belaidžio interneto zonoms viešosiose erdvėse. WiFi zonoms įrengti skirti 15 tūkst. eurų, – pranešė Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje. Gyventojai kviečiami iš ... Skaityti daugiau >>

Šiandien ankstų rytą Vyskupo skvero šlaite žiemiškais akcentais pasipuošė užrašas ANYKŠČIAI. Anykščių rajono savivaldybės administracijos iniciatyva Antano Vienuolio progimnazijos 8b klasės mokiniai kartu su mokytojais Gitana Valančiūniene ir Valentinu Gudėnu darbavosi prie  ... Skaityti daugiau >>

Startuoja paskutinis aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ etapas. Panevėžio, Utenos ir Vilniaus apskričių bendruomenės visą mėnesį, iki rugpjūčio vidurio, rinks nenaudojamą elektros ir elektroninę įrangą, senus nešiojamuosius akumuliatorius ir baterijas. „Tai jau ... Skaityti daugiau >>

Šiandien –  paskutinioji Zitos Neniškienės, kaip Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorės, darbo diena. Su gėlių žiedais ta proga Z.Neniškienę aplankė ir už darbą įstaigoje dėkojo Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis, vicemeras Sigutis Obelevi ... Skaityti daugiau >>

Policija gavo  Vaiko teisių apsaugos skyriaus Anykščių rajono savivaldybėje pranešimą, kad vyras (gim. 1987 m.), gyvenantis  Anykščiuose, Vairuotojų g., galimai smurtavo prieš mažamečius vaikus (gim. 2011 m. ir gim. 2013 m.). Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Įtariamasis sulaikytas ... Skaityti daugiau >>

Liepos 13 dieną  apie 17.20 val. moteriai (gim. 1923 m.), gyvenančiai  Anykščiuose, Ramybės g., paskambino asmuo prisistatęs chirurgu pasakė, kad jos draugė griūdama nuo laiptų kliudė kaimynę ir ją sužalojo. Aiškino, kad sužalotą moterį reiks operuoti, o tam, kad draugei Milda ... Skaityti daugiau >>

Į policiją kreipėsi Anykščių miško festivalio organizatoriams įrangą paskolinęs ir ją praradęs  vyras.
Gautas 1960 metais gimusio vyro  pareiškimas, kad biržėlio 26 dieną  dingo sportinis tinklas ir trosas. Birželio 20 dieną  jis paskolino sportinį tinklą ir trosą ... Skaityti daugiau >>

Liepos 14 dieną  apie 19.19 val. Anykščiuose, Vilniaus g., patikrinimui sustabdytas automobilis HONDA FIT. Pas keleivį (gim. 1986 m.), gyvenantį  Klaipėdoje, Kurpių g., buvo rasti du užspaudžiami politileniniai paketėliai su baltos spalvos milteliais. Vyras paaiškino, kad paketėliai ... Skaityti daugiau >>

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus tęsia pernai prasidėjusią Ukrainos rašytojų rezidencijų Anykščiuose programą. Dešimt liepos dienų Anykščiuose gyvena ir lietuvišką tematiką savo kūrybai kaupia Ukrainos istorinio bestselerio tėvu tituluojamas 67 metų ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė paskelbė maisto kotelių viešąjį pirkimą. Šios kortelės bus išdalintos sergantiems tuberkulioze. Anykščių rajono savivaldybė tokiuu būdu sergančiuosius šia liga skatins gydytis.   Iš viso suplanuota įsigyti 400 maisto kortelių. Kortelių tiek ... Skaityti daugiau >>

Šeštadienį į posėdį susirinko Darbo partijos taryba, kurioje buvo patvirtinti kandidatai į savivaldybių merus. Anykščių rajone į merus kandidatuos  Vaidutis Zlatkus.

... Skaityti daugiau >>

Lietuvos policijos ir Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos kreipėsi į Anykščių rajono savivaldybės merą Kęstutį Tubį dėl naikinamos migracijos grupės Anykščių rajono policijos komisariate.

... Skaityti daugiau >>

Mes facebook’e

Reklama