Laikraščio anonsas


Apklausa

Ar Anykščių miesto parkas yra tinkama vieta daržui?

  • Čia turbūt pokštas? (50%, 2 b.)
  • Daržai turėtų būti arčiau žmonių - mikrorajonuose (25%, 1 b.)
  • Paverskime visą miesto parką daržu (25%, 1 b.)
  • Manęs daržininkystė nedomina (0%, 0 b.)

Balsavo: 4

Loading ... Loading ...

Dienos komentaras

Kodel kyla tokios problemos ?: „Atsakymas paprastas – Nera rajone šeimininko. Pavasarį tikimės jį jau turėti ! Dabar jau visi suprantame, kad policiniai metodai rajono valdymui nera tinkami ir posakis „Man patinka komandinis darbas – aš duodu komandas, jus vykdote“ neturi buti rajono vadovo koziris. Nepasitikėjimas ir komandos visokiais būdais žeminimas priveda valdymą prie visiškos destrukcijos. Tai turi matyti ir suprasti rajono Taryba ir imtis atitinkamų veiksmų ! Na bet jei rajono Taryba šiuo klausimu nekompetentinga, palauksime pavasario ir bėdą išspręsime patys. Rajono gyventojai, rinkejai.“


Sentencija

LUKAS PAKELTIS, Anykščių rajono tarybos narys: „Manau, kad žmonės susidarys nuomonę, kad policininkams vieta policijoje arba pensijoje.“


Dienos anekdotas

Bendra Rusijos – JAV kosminė įgula skrenda virš Rusijos. Amerikiečiai su prietaisais stebi Žemės paviršių. Staiga vienas amerikietis sušunka:
– Klausykit, labai keistas dalykas. Kaskart, kai skrendame virš Rusijos, aš nuolat matau žmones su teleskopais, tūkstančius tokių žmonių. Jūsų tauta labai domisi astronomija?
– Ne, – atsako rusas, – jie tiesiog geria tiesiai iš butelio.


Aikštė – vieta, kur susirenkama. Reikalų spręsti, į kovą, žygius kviesti, svarbiausias žinias pranešti, tikėjimą bendruomene, valstybe ar net Dievu sustiprinti, prekiauti.
Svėdasų miestelio aikštė, kadaise Rinkos arba Turgaus vadinta, nūnai daugiau nei 20 metų vadinama čia gimusios rašytojos, įtaigingų eilių, pjesių, apsakymų, atsiminimų knygų vaikams ir suaugusiems autorės Bronės Buivydaitės-Tyrų Dukters vardu.

Iš gilios praeities

Dar kunigaikščių Radvilų laikais jiems tarnavęs garsus kartografas bei architektas Juozas Narūnavičius 1645 metais sudarė Svėdasų miestelio planą, kuriame matyti aikštė, iš jos išsiskleidžiančios penkios ar šešios gatvelės. Įdomu, kad pačioje aikštėje stovėjusi ir bažnyčia – piešinyje ryškiai matyti jos formos bei smaile kylantis bokštas. Gal tai ir buvo kunigaikščių diegiamo reformatų tikėjimo bažnytėlė? Katalikams naujosios tikėjimo srovės atstovus pergalėjus, šios bažnytėlės nebeliko. 
Nuo amžių amžinųjų čia vykdavę puikiausi turgūs – ypač pasižymėję sėmenų prekymečiai pavasarį, kuomet sugužėdavo prekeiviai iš tolimų apylinkių, netrūkdavę ir kitokių prekių, gal net aitvarą pirkti galėjai. Praeito amžiaus pradžioje dar šita šlovė Svėdasus garsino. Aikštė gi buvo tvirtai aprėminta stilingų pastatų – didžiulis baltasienis „baltasis mūras“, šiek tiek mažesnis panašus pastatas, Trečioko namas, prie kurio prilipdytas raudonų plytų mūrelis – žydo Stolovo vaistinė, ilgas medinis namas, kuriame buvusi Misi Jankelio manufaktūros parduotuvė. 
Joje pirmiausia atsirado užrašas „kainos be užprašymo“ – suprask, čia nebus galima derėtis. Kitoje pusėje keli stilingi mediniai namukai ir apie 1907 m. pastatytas cemento blokelių namas – vieno pirmųjų Aukštaitijoje kooperatyvo „Viltis“ centrinė parduotuvė bei kontora.
Dabar galima tik įsivaizduoti tų pramoga ir nauda šurmuliavusių prekymečių bei pirmadienio turgų žavesį. Riestainiai, mėsa, javai, sūriai, sviestas, kiaušiniai, paršiukai, puodai, batai, kepurės ir net degutas… Ant šio taip visiems reikalingo tepalo statinaitės užsilipęs Liucijonas Milčiukas savo didžiu balsu visas žinias pranešdavo – iš panorusių skelbti centų pelnydavo. 
Dar didesnio smagumo potyriui į kompaniją susibūrę vyrai į kurį nors restoraną pusbonkiuko baltosios išgerti užeidavo. Labiausiai gi jiems patikdavo pas Bagočiūną, kur užkandai buvo ne padžiūvęs riestainis ar silkutė, bet lietuvio skilviui taip geidžiama kiauliena ir dar nemokama patarnaujančios gražiausios miestelio moters šypsena.

Partizanų įamžinimas

Kuomet per Lietuvą antrą kartą` persirito Antrojo pasaulinio karo frontas ir vėl sugrįžo sovietai, daugybė tautiškai nusiteikusių jaunuolių apsiginklavo, ėmė slapstytis ir prieš okupantus kovoti. Garbingas, daug geriausiųjų sūnų ir dukrų gyvybių pareikalavęs karas po karo. Svėdasiškiai, kovose dalyvavo aktyviai, dauguma jų glaudėsi Šimonių girios slėptuvėse, o žuvę į priešų nagus pakliuvę buvo vežami į aikštę ir guldomi ant kieto akmenų grindinio – bruko ties Trečioko namu, kuriame glaudėsi okupacinės pajėgos bei administracija. Išniekindavo – nutraukdavo drabužius, įsprausdavo į sustingusias lūpas cigaretę ar dar ką kraupaus sugalvodavo. Taip baugindavo, taip niekindavo, taip parodė savo nežmonišką azijietiškais žiaurumais persmelktą baisybę, prieš kurią tik kovot vertėjo. Ir žemės šventos gailėjo – grūsdavo paslapčia į netolimo pušynėlio smėliaduobes, kai ką artimieji iš ten išsikasę perlaidodavo kapinaitėse, kiti gi iki šiol jau suaugusio šilo kapinaitėse tebeguli ir rūsčią istoriją primena.
Švenčiant Svėdasų miestelio 500 metų sukaktį, kaip garbingiausios istorijos pranašai – kovotojai už tėvynės laisvę partizanai buvo įamžinti šiuolaikišku paminklu. Kalneliais banguojančiu akmenų grindinio fragmentu, ant aukščiausiai pakilusio raudonšonio riedulio iškalus epitafiją. Iš Butėnų kaimo kilusio miškininko, medžio pramonės technologo dr. Zeno Prūso valia, apleistu poilsio parkeliu su neveikiančiu fontanu daug metų merdėjusi aikštė 2009 m. vasarą pasipuošė didingu paminklu Svėdasų krašto partizanams. Amerikoje gyvenęs ir neblogai uždirbdavęs kraštietis dalį santaupų skyrė bendraamžių, dalyvavusių partizaniniame kare, įamžinimui ir iškilo penkių metrų aukščio monumentas. Tris pilko granito bokštus su girios pušis bei jogailaičių kryžius simbolizuojančiomis viršūnėmis suprojektavo daugelio paminklų Lietuvos partizanams autorius Jonas Jagėla.

Namai gimtieji…

Rytinę aikštės dalį riboja ilgas, platus, blizgančia skarda dengtas namas, kuriame dabar glaudžiasi Šimkevičių šeima. Namas kadaise priklausė prekybininkams žydams. Čia buvo ta garsioji manufaktūra, kurioje už tvirtą kainą pardavinėjo gal geriausius pasaulyje, tuo metu ypač paklausius angliškus audinius. Namo sieną žymi kukli memorialinė lentelė, primenanti, kad šiame name 1895-ųjų gruodžio 12 d.  gimė Bronė Buivydaitė – poetė ir rašytoja, savo įtaigiais kūriniais ir mažus, ir didelius skaitytojus džiuginusi, Tyrų Dukterimi pasirašinėjusi. Puikiausi  eilėraščiai, Anykščių legendos, įtaigi, jaunuomenę padrąsinanti, pamokanti apysaka „Auksinis batelis“, premijuota „Sakalo“ leidyklos premija, dvi nuostabios atsiminimų knygos – neįkainuojama dovana Anykščiams. Kuomet šio namo gyventojui, mokytojui Jonui Šimkevičiui „stuktelėjo“ devyniasdešimt, artimieji ant tos pačios sienos dar ir jam skirtą lentutę prikabino.
Baltųjų gal dar grafo Marikonio laikais statytų mūrų neišliko, visai be reikalo išminties stokojančios valdžios paklausę svėdasiškiai juos nugriovė, tik dabar „alude“ vadinamą, neseniai dar aktyviai numirusiems šarvoti naudotą namą apylinkės administracijai pastatė. Truputį tolėliau iš baltų plytų išmūrijo dviaukščius maisto, pramoninių prekių parduotuvių bei kavinės rūmus. Neliko ir puikiausios „Vilties“ parduotuvės – mat ji įėjimą į naujai pastatytus kultūros namus užstojo. Neliko Svėdasuose veik nė vieno istorinio pastato. Čia jau labiausiai padėkojama pirmininkui Vytautui Kovui.
Per metų metus išsikeitė aikštę supančių namų gyventojai – štai buvusiuose Gogelių namuose glaudžiasi moteris su dviem guviom mergaitėm – Luka Mari ir Laura. Turi jos tokio „cinkelio“ neapsakomo, apskritutės, putliaveidės, smalsiai melsvomis akimis į pasaulį bežvelgiančios. Motina kurį laiką uždarbiavo Vokietijoje – dabar gi čia su mergaitėmis.
Nuolat kaip pasakoje loja šuniukas Maksas, jaukiai sutemose spindi žiburėlis. Šimkevičių jau tik dukterys su vyrais pasikeisdamos nuolat pabūna, o štai „aludė“ jau kuris laikas tyli – mat dabar bendruomenei parašant visus mirusius šarvoti kultūros namų patalpose leidžia. Šalia nedideliame namelyje su savo didele šeimyna įsikūrė iš „Australijos“ išsikrausčiusi Ona Juknevičienė. Vaikų pulkelis, bet vieni jau suaugę, o mažiausieji dar į mokyklą eina, Donatas didesnis, o mažiausias  Aidas – tik į pirmąją klasę. Tad gyva, oi gyva aikštė kaip niekad jaunais balsais ir viltimi pasaulio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Susiję straipsniai:Taip pat skaitykite:


Trečiadienį į Vokietijos Mainco miestą dalyvauti Kalėdų festivalyje Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis išvyko ne vienas. Anykščių rajono savivaldybė informavo, kad kartu su meru K.Tubiu į trijų dienų trukmės kelionę į Vokietiją iškeliavo ir vokiečių kalbos mokytoja Viol ... Skaityti daugiau >>

Ilgametė Anykščių rajono tarybos sekretorė Vaiva Strepeikė perėjo dirbti į civilinės metrikacijos sferą. Ji kaip ir anksčiau dirba Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriuje, tačiau darbas iš esmės pasikeitė. Vietoj V.Strepeikės, Tarybos sekretore jau pradėjo dirbti A ... Skaityti daugiau >>

Treti metai Viešintų seniūnija neturi nuolatinio seniūno. Keli anksčiau skelbti konkursai neįvyko. Tačiau, po Naujųjų seniūnija, greičiausiai, turės nuolatinį vadovą. Savivaldybės administracijos skelbtame konkurse šį kartą ryžosi dalyvauti trys asmenys. Kiek iš jų galės dal ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė pateko tarp 19 Lietuvos savivaldybių, kurioms skirtas finansavimas įrengti nemokamo belaidžio interneto zonoms viešosiose erdvėse. WiFi zonoms įrengti skirti 15 tūkst. eurų, – pranešė Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje. Gyventojai kviečiami iš ... Skaityti daugiau >>

Šiandien ankstų rytą Vyskupo skvero šlaite žiemiškais akcentais pasipuošė užrašas ANYKŠČIAI. Anykščių rajono savivaldybės administracijos iniciatyva Antano Vienuolio progimnazijos 8b klasės mokiniai kartu su mokytojais Gitana Valančiūniene ir Valentinu Gudėnu darbavosi prie  ... Skaityti daugiau >>

Startuoja paskutinis aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ etapas. Panevėžio, Utenos ir Vilniaus apskričių bendruomenės visą mėnesį, iki rugpjūčio vidurio, rinks nenaudojamą elektros ir elektroninę įrangą, senus nešiojamuosius akumuliatorius ir baterijas. „Tai jau ... Skaityti daugiau >>

Šiandien –  paskutinioji Zitos Neniškienės, kaip Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorės, darbo diena. Su gėlių žiedais ta proga Z.Neniškienę aplankė ir už darbą įstaigoje dėkojo Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis, vicemeras Sigutis Obelevi ... Skaityti daugiau >>

Policija gavo  Vaiko teisių apsaugos skyriaus Anykščių rajono savivaldybėje pranešimą, kad vyras (gim. 1987 m.), gyvenantis  Anykščiuose, Vairuotojų g., galimai smurtavo prieš mažamečius vaikus (gim. 2011 m. ir gim. 2013 m.). Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Įtariamasis sulaikytas ... Skaityti daugiau >>

Liepos 13 dieną  apie 17.20 val. moteriai (gim. 1923 m.), gyvenančiai  Anykščiuose, Ramybės g., paskambino asmuo prisistatęs chirurgu pasakė, kad jos draugė griūdama nuo laiptų kliudė kaimynę ir ją sužalojo. Aiškino, kad sužalotą moterį reiks operuoti, o tam, kad draugei Milda ... Skaityti daugiau >>

Į policiją kreipėsi Anykščių miško festivalio organizatoriams įrangą paskolinęs ir ją praradęs  vyras.
Gautas 1960 metais gimusio vyro  pareiškimas, kad biržėlio 26 dieną  dingo sportinis tinklas ir trosas. Birželio 20 dieną  jis paskolino sportinį tinklą ir trosą ... Skaityti daugiau >>

Liepos 14 dieną  apie 19.19 val. Anykščiuose, Vilniaus g., patikrinimui sustabdytas automobilis HONDA FIT. Pas keleivį (gim. 1986 m.), gyvenantį  Klaipėdoje, Kurpių g., buvo rasti du užspaudžiami politileniniai paketėliai su baltos spalvos milteliais. Vyras paaiškino, kad paketėliai ... Skaityti daugiau >>

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus tęsia pernai prasidėjusią Ukrainos rašytojų rezidencijų Anykščiuose programą. Dešimt liepos dienų Anykščiuose gyvena ir lietuvišką tematiką savo kūrybai kaupia Ukrainos istorinio bestselerio tėvu tituluojamas 67 metų ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė paskelbė maisto kotelių viešąjį pirkimą. Šios kortelės bus išdalintos sergantiems tuberkulioze. Anykščių rajono savivaldybė tokiuu būdu sergančiuosius šia liga skatins gydytis.   Iš viso suplanuota įsigyti 400 maisto kortelių. Kortelių tiek ... Skaityti daugiau >>

Šeštadienį į posėdį susirinko Darbo partijos taryba, kurioje buvo patvirtinti kandidatai į savivaldybių merus. Anykščių rajone į merus kandidatuos  Vaidutis Zlatkus.

... Skaityti daugiau >>

Lietuvos policijos ir Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos kreipėsi į Anykščių rajono savivaldybės merą Kęstutį Tubį dėl naikinamos migracijos grupės Anykščių rajono policijos komisariate.

... Skaityti daugiau >>

Mes facebook’e

Reklama