Laikraščio anonsas


Apklausa

Ar Anykščių miesto parkas yra tinkama vieta daržui?

  • Čia turbūt pokštas? (50%, 2 b.)
  • Daržai turėtų būti arčiau žmonių - mikrorajonuose (25%, 1 b.)
  • Paverskime visą miesto parką daržu (25%, 1 b.)
  • Manęs daržininkystė nedomina (0%, 0 b.)

Balsavo: 4

Loading ... Loading ...

Dienos komentaras

Kodel kyla tokios problemos ?: „Atsakymas paprastas – Nera rajone šeimininko. Pavasarį tikimės jį jau turėti ! Dabar jau visi suprantame, kad policiniai metodai rajono valdymui nera tinkami ir posakis „Man patinka komandinis darbas – aš duodu komandas, jus vykdote“ neturi buti rajono vadovo koziris. Nepasitikėjimas ir komandos visokiais būdais žeminimas priveda valdymą prie visiškos destrukcijos. Tai turi matyti ir suprasti rajono Taryba ir imtis atitinkamų veiksmų ! Na bet jei rajono Taryba šiuo klausimu nekompetentinga, palauksime pavasario ir bėdą išspręsime patys. Rajono gyventojai, rinkejai.“


Sentencija

LUKAS PAKELTIS, Anykščių rajono tarybos narys: „Manau, kad žmonės susidarys nuomonę, kad policininkams vieta policijoje arba pensijoje.“


Dienos anekdotas

Bendra Rusijos – JAV kosminė įgula skrenda virš Rusijos. Amerikiečiai su prietaisais stebi Žemės paviršių. Staiga vienas amerikietis sušunka:
– Klausykit, labai keistas dalykas. Kaskart, kai skrendame virš Rusijos, aš nuolat matau žmones su teleskopais, tūkstančius tokių žmonių. Jūsų tauta labai domisi astronomija?
– Ne, – atsako rusas, – jie tiesiog geria tiesiai iš butelio.


Kaimų yra visokių – mažų, susispietusių į kupetas ir ištęstų per kelis kilometrus.
Vienas iš ilgiausių Anykščių rajono kaimų, išsitiesusių nuo pat Anykščių miesto ribos iki Storių kaimo, yra Liudiškiai. Net ir patys gyventojai tiksliai negali pasakyti, kur yra kaimo ribos, tad kiek ankstyvokos žiemos rytą pasiekiau, galima sakyti, istorinį Liudiškių kaimo branduolį – kur po šakotais ąžuolais prie kelio snaudžia keletas sodybų.

Pirmasis elektrifikuotas kaimas

Į ledą suplūktas sniegas kelionę darė savotiškai romantišką. Jei jau centriniai Anykščių keliai prižiūrimi vangiai, tai ko norėti iš kelio į kaimą. tiesa, pastaraisiais metais vietoj buvusio žvyrkelio dabar čia paklotas asfaltas. Pagal jį gyventojai ir spėja, kur baigiasi jų kaimas. Anykščių vietovių žinyne nurodoma, kad šis kaimas priklauso Anykščių seniūnijai, driekiasi į pietus nuo Anykščių, o ribojasi su Keblonių, Vaitutiškių, Storių ir Šlavėnų kaimais ir Anykščių miestu.
Kaip sako vietiniai gyventojai, kaimo ribos nėra aiškios. Kaimo teritorijoje, priartėjusioje prie Anykščių miesto, įsikūrusi sodų bendrija „Liudiškiai“, kuri palaipsniui virsta priemiesčio gyvenamųjų namų kvartalu. Tad kaimas bent jau administraciniu padalinimu į ilgį išsitiesęs apie 3-4 kilometrus. Kaime oficialiai yra 18 sodybų, 2011 metais jose buvo registruoti 46 gyventojai. Liudiškiai – vienas iš nedaugelio kaimų, kur gyventojų skaičius per nepriklausomybės metus ne sumažėjo, bet paaugo. Šis kaimas įdomus ir tuo, kad 1947 m. buvo elektrifikuotas antrasis Anykščių rajone, bet jam pirmajam pradėta tiekti elektra. Istoriškai kaimas priklausė Anykščių parapijos klebonijai. Pagal 1801 m. klebonijos inventorių Liudiškių kaime buvo Tado Pukenio, Andriaus Grinos, Jono Liogės, Petro Liogės, Stanislovo Staikūno sodybos. Nuo kiekvienos sodybos tuo metu reikėjo atidirbti klebonijos dvare 3 dienas ir sumokėti 72,20 auksinių činšo. Pagal 1834 m. Anykščių klebonijos inventorių Liudiškiuose gyveno 51 žmogus.
1923 m. kaime buvo 16 sodybų – 88 gyventojai. 1927 m. kaimas buvo išskirstytas į vienkiemius, tuomet 170 ha žemės padalinta 17 savininkų. Kaip nurodo Anykščių krašto žinynas 1949 m. kaimas buvo įjungtas į kolūkį “Piliakalnis”, vėliau priklausė Puntuko kolūkiui, kol šis 1992 m. iširo.
Kaimo teritorijoje yra ir archeologijos paminklas Liudiškių piliakalnis, apie 0,5 km į šiaurės rytus nuo Liudiškių, Girelės miške, į pietryčius nuo Liudiškių kalvos. Nustatyta, kad šioje vietoje buvo ir I–II tūkstantmečio senovės gyvenvietė. Šis kompleksas buvo įrengtas kalvų masyvo, sudarančio Šventosios viršutinės terasos pakraštį ir vadinamo Aruodais, aukščiausioje vietoje, nedidelėje atskiroje kalvoje. 1990 m. piliakalnį ištyrinėjo. Padarius piliakalnio aikštelės rytinės dalies ir šlaito pjūvį, rastas kultūrinis sluoksnis su brūkšniuota ir grublėta keramika, moliu drėbtos medinės užtvaros, kurios vidinėje pusėje buvo akmenų grindinys, liekanomis. Iš žymesnių žmonių kaime 1836 m. gimė kunigas ir poetas Klemensas Kairys, 1896 m. – literatas, aktorius ir muzikantas Petras Biržys – Pupų dėdė. Beje, P.Biržio tėviškė yra pažymėta, ją galima aplankyti.

Taps priemiesčiu

Kaimas gali pasigirti gilia istorija ir žymiais asmenimis. O dabar, matyt, plėsis dar labiau, nes dėl patogaus susiekimo su Anykščių miestu šalikelėje turėtų išdygti visa gyvenvietė. Važiuojant galima pamatyti ir skelbimų „Parduodami sklypai“, tiesa, darbas šiuo metu nevyksta, tik boluoja sklypų ribas žymintys sukalti kuoliukai.
Savo laiku prie Liudiškių kaimo buvo prijungti vienkiemiai, esantys arčiau prie miesto. Natūralu, kad tokia struktūra neleido kaimui normaliai vystytis, o ir patys Liudiškių gyventojai nejaučia bendrumo, nevyksta kaimo susiėjimai.
Tikraisiais šio kaimo gyventojais save laiko maždaug už 3 kilometrų esančioje sodybų grupėje gyvenantys. O jų nėra jau tiek daug – daugelį sodybų įvažiavimų buvo nuklojęs sniegas, pėdsakų nesimatė, iš kaminų nerūko ir dūmai.

Ūkį prižiūri anūkė

Vienoje iš sodybų pastebėjau gyvybę – po lauką lakstė du šunys, įvažiavimas nuvalytas. Pasibeldžiau. Tai Liudiškių senbuvio Viktoro Bagdzevičiaus troba. Jo paties neradau. Duris atvėrė Otilija Skapaitė, jo anūkė. „Šiuo metu senelis ligoninėje, močiutė mirė pavasarį, o aš čia atvažiuoju prižiūrėti ir pašerti gyvūnų“, – sakė Otilija. Paklausus, ar didelis senelio ūkis, O. Skapaitė purtė galvą: „Anksčiau seneliai laikė ir karvių, ir paršiukų, tačiau vėliau pardavė, dabar liko du šunys ir katinas.“ Tai dėl tokio „ūkio“ Anykščių Antano Vienuolio progimnazijoje besimokanti mergina beveik kasdien atvažiuoja.
O. Skapaitė pasakojo, kad gyvūnus ji labai myli, ir tai neabejotinas Liudiškių kaimo nuopelnas, nes nuo pat mažumės ji būdavo pas senelius. O savo namuose Anykščiuose ji augina du šunis ir katiną, be to, lanko žirgyną ir yra laimėjusi ne vieną prizinę vietą jojimo varžybose. Paklausta, ar norėtų čia gyventi, O. Skapaitė neabejoja: „Kiek žinau, seneliai anksčiau gyveno prie cerkvės Anykščiuose, o paskui persikėlė. Matyt, jiems čia patiko. Žinoma, kad norėčiau, juk ramu, gera, daug gyvūnų galima auginti.“ Tiesa, mergina sako, kad kaime gyvenimas irgi nėra labai pastovus – daugelio dabartinių kaimo gyventojų ji nelabai ir pažįsta. „Dabar čia tuščia, žmonių mažoka. Seniau, gal prieš 5 metus, gyveno žymiai daugiau, o dabar keičiasi, atsikelia nauji, paskui vėl kam nors namus parduoda arba atvažiuoja tik vasaromis.“

Troba, kurioje užteko vietos aštuoniems

Kitą Liudiškių gyventoją Valentiną Pipirą radau vaikštantį kieme. Kaip vėliau sakė, jis ruošėsi eiti „prie balos“ bei pasirūpinti paukščiukais – paberti sužiedėjusios duonos. „Kai buvo šilta, žuvims trupinius į balą sumetu, o dabar ledas užtraukė, tai paukščiukams atiduodu”,- sakė jis. Pasak vyriškio, vandens telkinyje jis augina visokios žuvies, reikia žiemos metu pasirūpinti, kad žuvys neuždustų. „Yra paversmis, šaltinis, bet vis tiek reikia gręžti skyles lede, kad žuvys liktų gyvos“,- apie žiemiškus rūpesčius pasakojo V. Pipiras.
Jis kalbėjo, kad yra tikras kaimo senbuvis – čia gimęs, augęs, o paskui vėl sugrįžęs iš Anykščių daugiabučio. „Galiu pasakyt, kad kaime šimtą kartų geriau gyvent negu mieste. Visada turi užsiėmimo, gali išeit – savas kiemas, savos daržovės“, – gyvenimo kaime privalumus vardino V. Pipiras.
Tiesa, vyras sakė, kad šiuo metu jokio gyvulio nebelaiko. „Gal kai išeisiu į pensiją, tada užsiimsiu. Visko auginom, bet kad neapsimoka. Paskutinių atsisakėm vištų – šeškai užpuolė“,- aiškino V. Pipiras. O ir laiko gyvulių priežiūrai jis nelabai rastų, mat keliasi 5 valandą, vyksta į darbą, o namo grįžta jau po 18 valandos vakaro. „Dirbu Kaune prie prekybos centro „Mega“. Ten daug firmų iš visos Lietuvos vykdo rekonstrukciją, dirba ir anykštėnai. Tenka kasdien važinėti“, – sakė V. Pipiras.
V. Pipiras pasidžiaugė, kad gyvenimas kaime pagerėjo, kai buvo nutiestas asfaltas, nebeliko dulkių, tačiau teigė, kad abejoja dėl kaimo ateities. Pasak jo, jaunimas nebelabai pažįsta darbo džiaugsmo. „Jaunimui tai ką – jiems geriau televizorių žiūrėt, o aš galvoju, kad geriau dirbti“,- sakė jis.
Trumpai pafilosofavus apie dabartinius laikus, V. Pipiras kalbėjo, kad, jo manymu, kaime jaunimui pritapti būtų sunku, nes reikia įpratimo. „Kai mes augom, šitoj gryčioj tilpdavom aštuoniese, augom iš viso šeši vaikai, paskui du broliai žuvo, likom keturiese. Bet vietos užteko ir visko užteko, gyvenom ant aslos, net grindų nebuvo“,- prisiminė V. Pipiras. Jis neslepia, kad kiek liūdna, kai net ir tokiame netoli miesto esančiame kaime gyventojų maža belikę.

Gamta nemėgsta tuštumos

Kaimas keičiasi, pagrindiniai ūkiniai gyvuliai dabar – šuniukai ir kačiukai. Beje, eidamas stebėjau keletą katinų, kantriai tupinčių sniege. Peliauja. Taip pat ir Liudiškių ąžuolų šakose tupėjo paukščiukai. Gamta nemėgsta tuštumos – aplink kaimą mačiau ir keletą stirnyčių, laimei jos neišbėgo į kelią, kai reikėjo grįžti. Tikrai būčiau neišvengęs susidūrimo, nes per daug slidu rajono vieškeliuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Susiję straipsniai:Taip pat skaitykite:


Trečiadienį į Vokietijos Mainco miestą dalyvauti Kalėdų festivalyje Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis išvyko ne vienas. Anykščių rajono savivaldybė informavo, kad kartu su meru K.Tubiu į trijų dienų trukmės kelionę į Vokietiją iškeliavo ir vokiečių kalbos mokytoja Viol ... Skaityti daugiau >>

Ilgametė Anykščių rajono tarybos sekretorė Vaiva Strepeikė perėjo dirbti į civilinės metrikacijos sferą. Ji kaip ir anksčiau dirba Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriuje, tačiau darbas iš esmės pasikeitė. Vietoj V.Strepeikės, Tarybos sekretore jau pradėjo dirbti A ... Skaityti daugiau >>

Treti metai Viešintų seniūnija neturi nuolatinio seniūno. Keli anksčiau skelbti konkursai neįvyko. Tačiau, po Naujųjų seniūnija, greičiausiai, turės nuolatinį vadovą. Savivaldybės administracijos skelbtame konkurse šį kartą ryžosi dalyvauti trys asmenys. Kiek iš jų galės dal ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė pateko tarp 19 Lietuvos savivaldybių, kurioms skirtas finansavimas įrengti nemokamo belaidžio interneto zonoms viešosiose erdvėse. WiFi zonoms įrengti skirti 15 tūkst. eurų, – pranešė Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje. Gyventojai kviečiami iš ... Skaityti daugiau >>

Šiandien ankstų rytą Vyskupo skvero šlaite žiemiškais akcentais pasipuošė užrašas ANYKŠČIAI. Anykščių rajono savivaldybės administracijos iniciatyva Antano Vienuolio progimnazijos 8b klasės mokiniai kartu su mokytojais Gitana Valančiūniene ir Valentinu Gudėnu darbavosi prie  ... Skaityti daugiau >>

Startuoja paskutinis aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ etapas. Panevėžio, Utenos ir Vilniaus apskričių bendruomenės visą mėnesį, iki rugpjūčio vidurio, rinks nenaudojamą elektros ir elektroninę įrangą, senus nešiojamuosius akumuliatorius ir baterijas. „Tai jau ... Skaityti daugiau >>

Šiandien –  paskutinioji Zitos Neniškienės, kaip Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorės, darbo diena. Su gėlių žiedais ta proga Z.Neniškienę aplankė ir už darbą įstaigoje dėkojo Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis, vicemeras Sigutis Obelevi ... Skaityti daugiau >>

Policija gavo  Vaiko teisių apsaugos skyriaus Anykščių rajono savivaldybėje pranešimą, kad vyras (gim. 1987 m.), gyvenantis  Anykščiuose, Vairuotojų g., galimai smurtavo prieš mažamečius vaikus (gim. 2011 m. ir gim. 2013 m.). Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Įtariamasis sulaikytas ... Skaityti daugiau >>

Liepos 13 dieną  apie 17.20 val. moteriai (gim. 1923 m.), gyvenančiai  Anykščiuose, Ramybės g., paskambino asmuo prisistatęs chirurgu pasakė, kad jos draugė griūdama nuo laiptų kliudė kaimynę ir ją sužalojo. Aiškino, kad sužalotą moterį reiks operuoti, o tam, kad draugei Milda ... Skaityti daugiau >>

Į policiją kreipėsi Anykščių miško festivalio organizatoriams įrangą paskolinęs ir ją praradęs  vyras.
Gautas 1960 metais gimusio vyro  pareiškimas, kad biržėlio 26 dieną  dingo sportinis tinklas ir trosas. Birželio 20 dieną  jis paskolino sportinį tinklą ir trosą ... Skaityti daugiau >>

Liepos 14 dieną  apie 19.19 val. Anykščiuose, Vilniaus g., patikrinimui sustabdytas automobilis HONDA FIT. Pas keleivį (gim. 1986 m.), gyvenantį  Klaipėdoje, Kurpių g., buvo rasti du užspaudžiami politileniniai paketėliai su baltos spalvos milteliais. Vyras paaiškino, kad paketėliai ... Skaityti daugiau >>

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus tęsia pernai prasidėjusią Ukrainos rašytojų rezidencijų Anykščiuose programą. Dešimt liepos dienų Anykščiuose gyvena ir lietuvišką tematiką savo kūrybai kaupia Ukrainos istorinio bestselerio tėvu tituluojamas 67 metų ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė paskelbė maisto kotelių viešąjį pirkimą. Šios kortelės bus išdalintos sergantiems tuberkulioze. Anykščių rajono savivaldybė tokiuu būdu sergančiuosius šia liga skatins gydytis.   Iš viso suplanuota įsigyti 400 maisto kortelių. Kortelių tiek ... Skaityti daugiau >>

Šeštadienį į posėdį susirinko Darbo partijos taryba, kurioje buvo patvirtinti kandidatai į savivaldybių merus. Anykščių rajone į merus kandidatuos  Vaidutis Zlatkus.

... Skaityti daugiau >>

Lietuvos policijos ir Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos kreipėsi į Anykščių rajono savivaldybės merą Kęstutį Tubį dėl naikinamos migracijos grupės Anykščių rajono policijos komisariate.

... Skaityti daugiau >>

Mes facebook’e

Reklama