Laikraščio anonsas


Apklausa

Ar Anykščių miesto parkas yra tinkama vieta daržui?

  • Čia turbūt pokštas? (50%, 2 b.)
  • Daržai turėtų būti arčiau žmonių - mikrorajonuose (25%, 1 b.)
  • Paverskime visą miesto parką daržu (25%, 1 b.)
  • Manęs daržininkystė nedomina (0%, 0 b.)

Balsavo: 4

Loading ... Loading ...

Dienos komentaras

Kodel kyla tokios problemos ?: „Atsakymas paprastas – Nera rajone šeimininko. Pavasarį tikimės jį jau turėti ! Dabar jau visi suprantame, kad policiniai metodai rajono valdymui nera tinkami ir posakis „Man patinka komandinis darbas – aš duodu komandas, jus vykdote“ neturi buti rajono vadovo koziris. Nepasitikėjimas ir komandos visokiais būdais žeminimas priveda valdymą prie visiškos destrukcijos. Tai turi matyti ir suprasti rajono Taryba ir imtis atitinkamų veiksmų ! Na bet jei rajono Taryba šiuo klausimu nekompetentinga, palauksime pavasario ir bėdą išspręsime patys. Rajono gyventojai, rinkejai.“


Sentencija

LUKAS PAKELTIS, Anykščių rajono tarybos narys: „Manau, kad žmonės susidarys nuomonę, kad policininkams vieta policijoje arba pensijoje.“


Dienos anekdotas

Bendra Rusijos – JAV kosminė įgula skrenda virš Rusijos. Amerikiečiai su prietaisais stebi Žemės paviršių. Staiga vienas amerikietis sušunka:
– Klausykit, labai keistas dalykas. Kaskart, kai skrendame virš Rusijos, aš nuolat matau žmones su teleskopais, tūkstančius tokių žmonių. Jūsų tauta labai domisi astronomija?
– Ne, – atsako rusas, – jie tiesiog geria tiesiai iš butelio.


Mindūnai – nedidelė gyvenvietė netoli Molėtų, prie per šilus vingiuojančio plento Labanoro link.
Nūnai Mindūnai garsūs apžvalgos bokštu ir, žinoma, Ežerų žvejybos muziejumi. Šio muziejaus vadovė yra Alfreda Petrauskienė. Ji džiaugiasi, kad 1988 metais įkurtas Ežerų žvejybos muziejus auga, kad darosi vis populiaresnis, kad pavyksta kasmet suruošti vis įdomesnes, naujų etnografinių potyrių suteikiančias žiemos bei vasaros šventes.
Ežerų žvejybos muziejaus ekspozicijose, kuri įrengta atstatytoje XIX a. žvejo pirkioje ir svirne, išdėstyti įvairūs žvejybos įrankiai, kuriais žvejojo Rytų Lietuvos gyventojai 19 a. pabaigoje. Muziejuje galima susipažinti su archaine žvejyba ir sužinoti, kaip kito šis verslas.

Kalbančios žuvys 

 Mindūnai – nedidelis kaimas, nors vis dar seniūnijos centras, tačiau net ne bažnytkaimis, vos 10 kilometrų į rytus nuo Molėtų. Buvusi mokykla, stovykla, beveik prieš tris dešimtmečius, 1988 m. rudenį, istorijos mokytojos Virginijos Mackonienės  sumanymu buvo įkurta pirmoji žiemos žvejybos ekspozicija, po to ji plėtėsi. Įsikūrusiam muziejui vėliau vadovavo Rima Rimšienė, o nuo 1995 – ųjų – Alfreda Petrauskienė. Eksponatų šiame ežerų krašte netrūko, per europinius projektus įsisavinus lėšas eksponatai perkelti į visai naujus, tiesiog švytinčius šilų gintaru rąstų trobesius – senovinę aukštaitišką gryčią bei dviejų galų klėtį, kurioje ekspozicijos įkurtos ir erdvioje palėpėje. Ten yra net vaikams labai patinkančios judančios ir kalbančios žuvys. Smagu paklausyti žmogaus balsu prabylančio šamo gyvenimo istorijos…

Šis tas apie „boikas“

A. Petrauskienė, muziejaus vadovė, kilusi nuo Mažeikių, iki pradedant dirbti čia triūsusi gimtosios kalbos bei literatūros mokytoja, su didžiu užsidegimu nėrė į ežerų istorijos pasaulio gelmes. Smagiai kalbėdama rodo tai, kas čia įdomiausia, išskirtina. Jai kiekvienas daiktelis su didžiu sumanumu, meile padarytas, naudotas šio krašto žmonių, yra brangus.
 Gryčioje yra kaimo buities rakandų, juk žvejas dažniausiai buvo dar ir žemdirbys, o žvejyba jam buvo tik kaip papildomas verslas. Rikiuojasi tvarkinga eile šiame krašte taip įdomiai, slaviškai, vis dar vadinamos  „boikos“ – sviestamušės. Jos pernai išradingai panaudotos žiemos šventėje – vyko sviesto mušimo varžytuvės. Nelengva buvo iki to meto, per savaitę ar kiek daugiau prikaupti reikiamą kiekį grietinės. Dėkui Dievui, dar yra karves laikančių gerų žmonių, kurie yra du kartus geri, nes mėgėjus ne tik pienu naminiu aprūpina, bet ir sutiko pagelbėti šventės rengėjams. Sviestas buvo puikiausias, pasukos – „maslionkos“ taip pat neprapuolė. Beveik visas jas išsivežė visokių liaudiškų „monų” daugybę žinanti etnologė Gražina Kadžytė – gal kokias negalias gydys, gal veidą skaistins…

Metam tinklus

Tinklų grožis. Įvairios spalvos, įvairių formų ir žievės ar beržo tošies kempinės, metaliniai, moliniai ar akmens svarliai, bučiai, traukiami tinklai, žeberklai. Čia ir iš šio krašto ežerų dugnų ištrauktų luotų likučiai – visai neblogai išsilaikę du pušiniai senovės laiveliai. Pasak A. Petrauskienės, tai patys vertingiausi ir įdomiausi eksponatai. Net sunku patikėti, kad šitos iš storų senpušių išskaptuotos laivės išliko net iš XV amžiaus, mat tarsi užkonservuotos gulėjo kelis amžius Peršokšno ežero dugne. Dar ir eldijos bei valtys, skobtos ar iš lentų sukaltos, pajuodusios ar tauriai nubalusios. Užtruko, kol juos iš ežero dugno iškėlę Labanoro regioninio parko darbuotojai tai davė, tai nedavė, bet vis dėlto perdavė žvejybos muziejui.   Čia kiekvienas daiktelis kupinas kruopštumo, meilės ir šviesaus tikėjimo bei vilties, kad pasiseks sugauti žuvų…

Paprastos lazdyno stiebų meškerės, trumputės žieminės meškerytės, su didžiu kruopštumu nušlifuotos, nudailintos blizgutės. Puiki iš nacionalinio muziejaus čia patekusi aistringo ir sumanaus žvejo, dar tarpukariu knygą „Sportinė žūklė“ parašiusio S. Stonio blizgučių, avižėlių ir kitokių įnagių kolekcija. Yra čia ir senovės žeberklų, bučių, varžų, tinklų tinklaičių ir šių laikų gamtos niokotojų, brakonierių, pačių tikriausių nusikaltėlių, elektrinių įrankių, net povandeninės žūklės šautuvėlių, nardytojų pelekų, kaukių, vamzdelių. 
Amatų centras – kaip be jo. Meisterių sertifikatai išrikiuoti garbingoje eilėje. Ir ko ten tik nedaro – ir pina, ir žiedžia, ir visokias arbatas bei naudingus viralus verda, vaistinių žolių apylinkės pievose, pamiškėse prisirenka… Smagiausias, geidžiamiausias užsiėmimas – Rimdžių žuvienės ragavimas, dar ir tinklų pynimo bandymai, vaistinių žolių pažinimas ir patyrimai, ką kuo gydyti, molinių puodų ir kitokių dalykėlių lipdymas.  

Žvėrys iš penkių žemynų

Naujutėlio administracinio pastato erdvėse, antrame aukšte, įsikūrė pats tikriausias žvėrinčius – savo kolekcijos dalį padovanojo po visą pasaulį keliaujantis, medžiojantis ir trofėjus kaupiantis vilnietis Antanas Turauskas. Čia ne tik mūsų platumų, bet ir šiltųjų kraštų, šiaurės gyventojų likučiai – iškamšos, ragai, kailiai ir kitokie dalykai. Tarsi kaitrioje savanoje visu ūgiu išsitiesęs žvalgosi liūtas. Jis čia, matyt, visų mėgstamiausias. Paukščių daugybė, begemoto, raganosio galvos, stumbras, bizono galva, juoda meška, liūtas, ant šakos išsitiesusi lūšis, iš bangžuvės kaulų išpiešti paveikslai ir kitos gėrybės.
Viso to ištakos – deramas užtaisas ir taiklus šūvis. Sudomina ant sienos kabantis senas, per vamzdį užtaisomas medžioklio šautuvas, papuoštas įmantriais raižiniais. Daiktas. Čia pat ir padėkos lakštai geradariui – šios ekspozicijos kūrėjui, savos kolekcijos nepagailėjusiam …..
Arbata iš puodelių su žuvimis. Pokalbis apie perspektyvas, stovyklas, krašto pažinimo išvykas vaikams, nors tų vaikų miškinguose smiltynuose beveik nebelikę. Džiaugsmas ir pasigodojimas apie vis didėjantį lankytojų srautą, kuris pririša vietoje, tad veik nebelieka laiko ekspedicijoms po ežeryno kaimus, neduoda laiko užrašinėti pasakojimų, rinkti eksponatų… Plaukia pro langą debesys, siūbuoja melsvi kaip ežerai pušų vainikai, o aš galvoju apie mūsų krašto, Anykščių ežerus. Apie tai, kaip aš jų istoriją, etnografiją, apie taip greitą, patogiausią klajonėms šiltamečio laiką. Tačiau jau žinau, kad aš mūsų ežerų istoriją, etnografiją bandysiu užrašyti, pasistengsiu tai, kas yra įdomiausia, sužvejoti… 

Bičiulis šaltis ir ežerų šventė

Kasmet pačioje vasario pabaigoje rengiama žieminė ežerų pasaulio šventė. Kuo šalčiau, kuo sniego giliau, kuo ledas ant ežerų storesnis, tuo geriau. A. Petrauskienė džiaugiasi, kad šiemet pavyko ne tik ežerų krantuose žaidimus žaidžiant, dūkstant, sodietiškus gardumynus ir žuvienę ragaujant, viskiuose vikrumuose ir net protų mūšyje varžantis, bet ir šį tą įdomaus parodyti ant ežerų ledo.
Ir ne tik, sakytume, tokią paprastą ekečių gręžimo rungtį, bet ir seną žvejybos traukiamais tinklais – nevadais būdą. Juk mažai kas matė ir suvokia, kaip sudėtinga iškirsti mažąsias eketėles, prastumti kartimi tinklą, jį įleisti į gelmę ir, sukant „bobą“ plačiu plotu užtraukus, per plačią eketę jau su garduolėmis ežerų stintelėmis ištraukti. Šiemet ežerų žiemos žūklės šventė vyko vasario 25-ąją.

 

Aplinką puošia Lietuvos Valstybinės premijos
laureato Stasio Karanausko sukurtos skulptūros

kara

Mindūnų Ežerų žvejybos muziejaus ąplinką puošia 1991 m. pastatyti trys skulptoriaus Stasio Karanausko stogastulpiai – vėžiavimui, žvejybai ir Mindūnų krašto gamtai. 

Skulptorius gimė 1928 m. sausio 31 d. Utenos apskrities Šaltinių kaime.
Už skulptūras ,,Čiurlionio kelyje” bei kitus darbus jam paskirta Kultūros ministerijos 1 laipsnio premija (1976), už skulptūras Riešės memorialui – Lietuvos Valstybinė premija (1986), už kūrybą – Utenos rajono savivaldybės kultūros ir meno premija (1998).
S. Karanauskas yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos, kurčiųjų draugijos ir nepriklausomų rašytojų sąjungos narys.
Šalia S. Karanausko skulptūrų yra baseinėlis, kuriame gyvena žuvys, įrengtos dekoratyvios žuvų rūkyklos. Iš čia netoli nueiti iki Baltųjų Lakajų ežero, šalia telkšo Kamužėlis, Siesartis, netoli Juodieji Lakajai.

 

 

Informacija lankytojams

Adresas: Mindūnai, LT-33202 Molėtų rajonas
Tel.: 8 698 33018; 80 698 33046
El. paštas: alfreda.petrauskiene[at]moletumuziejus.lt
Darbo laikas: antradieniais–šeštadieniais 9–17 val.
(balandžio 1 d. – lapkričio 1 d.) Pageidaujančius aplankyti muziejų kitu laiku skambinkite tel. 8 698 33018; 8 698 33046
Bilietų kainos: Suaugusiems – 2 €;
Moksleiviams, studentams, pensininkams – 0,80 €.
Paskutinis mėnesio antradienis–sanitarinė diena.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Susiję straipsniai:Taip pat skaitykite:


Trečiadienį į Vokietijos Mainco miestą dalyvauti Kalėdų festivalyje Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis išvyko ne vienas. Anykščių rajono savivaldybė informavo, kad kartu su meru K.Tubiu į trijų dienų trukmės kelionę į Vokietiją iškeliavo ir vokiečių kalbos mokytoja Viol ... Skaityti daugiau >>

Ilgametė Anykščių rajono tarybos sekretorė Vaiva Strepeikė perėjo dirbti į civilinės metrikacijos sferą. Ji kaip ir anksčiau dirba Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriuje, tačiau darbas iš esmės pasikeitė. Vietoj V.Strepeikės, Tarybos sekretore jau pradėjo dirbti A ... Skaityti daugiau >>

Treti metai Viešintų seniūnija neturi nuolatinio seniūno. Keli anksčiau skelbti konkursai neįvyko. Tačiau, po Naujųjų seniūnija, greičiausiai, turės nuolatinį vadovą. Savivaldybės administracijos skelbtame konkurse šį kartą ryžosi dalyvauti trys asmenys. Kiek iš jų galės dal ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė pateko tarp 19 Lietuvos savivaldybių, kurioms skirtas finansavimas įrengti nemokamo belaidžio interneto zonoms viešosiose erdvėse. WiFi zonoms įrengti skirti 15 tūkst. eurų, – pranešė Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje. Gyventojai kviečiami iš ... Skaityti daugiau >>

Šiandien ankstų rytą Vyskupo skvero šlaite žiemiškais akcentais pasipuošė užrašas ANYKŠČIAI. Anykščių rajono savivaldybės administracijos iniciatyva Antano Vienuolio progimnazijos 8b klasės mokiniai kartu su mokytojais Gitana Valančiūniene ir Valentinu Gudėnu darbavosi prie  ... Skaityti daugiau >>

Startuoja paskutinis aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ etapas. Panevėžio, Utenos ir Vilniaus apskričių bendruomenės visą mėnesį, iki rugpjūčio vidurio, rinks nenaudojamą elektros ir elektroninę įrangą, senus nešiojamuosius akumuliatorius ir baterijas. „Tai jau ... Skaityti daugiau >>

Šiandien –  paskutinioji Zitos Neniškienės, kaip Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorės, darbo diena. Su gėlių žiedais ta proga Z.Neniškienę aplankė ir už darbą įstaigoje dėkojo Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis, vicemeras Sigutis Obelevi ... Skaityti daugiau >>

Policija gavo  Vaiko teisių apsaugos skyriaus Anykščių rajono savivaldybėje pranešimą, kad vyras (gim. 1987 m.), gyvenantis  Anykščiuose, Vairuotojų g., galimai smurtavo prieš mažamečius vaikus (gim. 2011 m. ir gim. 2013 m.). Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Įtariamasis sulaikytas ... Skaityti daugiau >>

Liepos 13 dieną  apie 17.20 val. moteriai (gim. 1923 m.), gyvenančiai  Anykščiuose, Ramybės g., paskambino asmuo prisistatęs chirurgu pasakė, kad jos draugė griūdama nuo laiptų kliudė kaimynę ir ją sužalojo. Aiškino, kad sužalotą moterį reiks operuoti, o tam, kad draugei Milda ... Skaityti daugiau >>

Į policiją kreipėsi Anykščių miško festivalio organizatoriams įrangą paskolinęs ir ją praradęs  vyras.
Gautas 1960 metais gimusio vyro  pareiškimas, kad biržėlio 26 dieną  dingo sportinis tinklas ir trosas. Birželio 20 dieną  jis paskolino sportinį tinklą ir trosą ... Skaityti daugiau >>

Liepos 14 dieną  apie 19.19 val. Anykščiuose, Vilniaus g., patikrinimui sustabdytas automobilis HONDA FIT. Pas keleivį (gim. 1986 m.), gyvenantį  Klaipėdoje, Kurpių g., buvo rasti du užspaudžiami politileniniai paketėliai su baltos spalvos milteliais. Vyras paaiškino, kad paketėliai ... Skaityti daugiau >>

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus tęsia pernai prasidėjusią Ukrainos rašytojų rezidencijų Anykščiuose programą. Dešimt liepos dienų Anykščiuose gyvena ir lietuvišką tematiką savo kūrybai kaupia Ukrainos istorinio bestselerio tėvu tituluojamas 67 metų ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė paskelbė maisto kotelių viešąjį pirkimą. Šios kortelės bus išdalintos sergantiems tuberkulioze. Anykščių rajono savivaldybė tokiuu būdu sergančiuosius šia liga skatins gydytis.   Iš viso suplanuota įsigyti 400 maisto kortelių. Kortelių tiek ... Skaityti daugiau >>

Šeštadienį į posėdį susirinko Darbo partijos taryba, kurioje buvo patvirtinti kandidatai į savivaldybių merus. Anykščių rajone į merus kandidatuos  Vaidutis Zlatkus.

... Skaityti daugiau >>

Lietuvos policijos ir Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos kreipėsi į Anykščių rajono savivaldybės merą Kęstutį Tubį dėl naikinamos migracijos grupės Anykščių rajono policijos komisariate.

... Skaityti daugiau >>

Mes facebook’e

Reklama