Laikraščio anonsas


Apklausa

Ar Anykščių miesto parkas yra tinkama vieta daržui?

  • Čia turbūt pokštas? (50%, 2 b.)
  • Daržai turėtų būti arčiau žmonių - mikrorajonuose (25%, 1 b.)
  • Paverskime visą miesto parką daržu (25%, 1 b.)
  • Manęs daržininkystė nedomina (0%, 0 b.)

Balsavo: 4

Loading ... Loading ...

Dienos komentaras

Kodel kyla tokios problemos ?: „Atsakymas paprastas – Nera rajone šeimininko. Pavasarį tikimės jį jau turėti ! Dabar jau visi suprantame, kad policiniai metodai rajono valdymui nera tinkami ir posakis „Man patinka komandinis darbas – aš duodu komandas, jus vykdote“ neturi buti rajono vadovo koziris. Nepasitikėjimas ir komandos visokiais būdais žeminimas priveda valdymą prie visiškos destrukcijos. Tai turi matyti ir suprasti rajono Taryba ir imtis atitinkamų veiksmų ! Na bet jei rajono Taryba šiuo klausimu nekompetentinga, palauksime pavasario ir bėdą išspręsime patys. Rajono gyventojai, rinkejai.“


Sentencija

LUKAS PAKELTIS, Anykščių rajono tarybos narys: „Manau, kad žmonės susidarys nuomonę, kad policininkams vieta policijoje arba pensijoje.“


Dienos anekdotas

Bendra Rusijos – JAV kosminė įgula skrenda virš Rusijos. Amerikiečiai su prietaisais stebi Žemės paviršių. Staiga vienas amerikietis sušunka:
– Klausykit, labai keistas dalykas. Kaskart, kai skrendame virš Rusijos, aš nuolat matau žmones su teleskopais, tūkstančius tokių žmonių. Jūsų tauta labai domisi astronomija?
– Ne, – atsako rusas, – jie tiesiog geria tiesiai iš butelio.


Šiaulių pėsčiųjų bulvaras ryto valandomis pustuštis, matyt, retas šiaulietis dieną pradeda nuo muziejų lankymo. Tačiau vaikštant pagrindine miesto gatve dėmesį patraukia lauke stovintis nemažas dviratis – priekinis ratas didesnis, galinis – mažesnis… Įdomu, kokius „lobius“ slepia Šiaulių „Aušros“ muziejui priklausantis Dviračių muziejus.
Toks muziejus – vienintelis Lietuvoje.

 

Dviratis pagal Leonardo da Vinči eskizą

Dviračių muziejus išsidėstęs per tris aukštus, tačiau ekskursiją po jį surengusi muziejininkė-konsultantė Diana Vasiljeva sako, kad visi turimi eksponatai netelpa, tad dalis jų „savo pasirodymo“ visuomenei laukia muziejaus saugyklose. Ekspozicijos atnaujinamos kas 3-4 metus.
Muziejininkė sako, kad šis muziejus sulaukia nemažai lankytojų, pradedant pradinukais ir baigiant senjorais. Atvažiuoja ir užsieniečių – daug latvių, nekeista, Šiauliai mūsų kaimynams ne itin tolimas miestas, kuriame yra ką apžiūrėti.
Seniausias muziejaus eksponatas siekia XVI a., kai neseniai Leonardo da Vinčio užrašuose buvo rastas gana tobulas dviračio eskizas. Maždaug prieš 500 metų dailininkas nupiešė įtaisą, panašų į šių laikų dviratį, su vienodo dydžio ratais, grandinine pavara, pedalais, patogia sėdyne. Tad šis „senolis“ muziejuje eksponuojamas ne kur atskirai, bet jam „kompaniją“ palaiko šiuolaikinis, modernus, elektronikos prietaisais papildytas dviratis, kurį lankytojai gali net ir paminti.
Taigi, pirmoji ekspozicija – jungtis tarp praeities ir šių dienų.

Pirmieji dviračiai neturėjo nei vairo, nei pedalų

Susipažinti su muziejaus ekspozicija pradedame trečiame aukšte. Čia rodomas medinis dviračio prototipas – „seleriferis” – „bėgiojanti mašina“, kuria 1792 m., pasispirdamas kojomis, po Paryžių važinėjo grafas de Sivrakas. Ši medinė „mašina“ buvo gremėzdiška, sunki, neturėjo vairo – tik atramą rankoms. Žinoma, tai kopija. Ją 1977 m. sukūrė Šiaulių dviračių ir variklių gamyklos „Vairas“ stalius modeliuotojas V. Stakeliūnas.
Unikaliausias ekspozicijoje yra XIX a. pab. Žagarėje sukonstruotas namų darbo dviratis. Visos jo dalys – namų darbo, nukaldintos iš geležies arba pagamintos iš medžio. Į muziejų šis dviratis atkeliavo 2002 m. iš Šiaulių rajono Gedvydžių k.
Kitas vertingas namų darbo dviratis vadinamas „Seneliu“. Jį 1914 m. nusikaldino nagingas Pakruojo valsčiaus Lygumų apylinkės kalvis Kazys Šuopis.
Vienas seniausių eksponatų – 1905 m. iš geležies nukaldintas vaikiškas triratukas su raudonu aksomu aptrauktu mediniu balneliu.
Tarpukario Lietuvoje populiariausi buvo Anglijoje ir Vokietijoje pagaminti dviračiai. Ekspozicijoje rodomas 1926 m. vokiškas sportinis dviratis „Durkopp“, muziejui padovanotas Vokietijoje gyvenančio Juliaus Gasparaičio.
Iš šiuolaikinių dviračių įdomiausi yra amerikietiškas kalnų dviratis „Legacy“ (1992), vienratis cirko dviratis (monociklas) „Pfander“, pagamintas Anglijoje 1991 m., Čekoslovakijoje 1986 m. pagamintas dviratis velobolui žaisti ir figūriniam važiavimui. Velobolas – tai futbolas, žaidžiamas sėdint ant tam skirto dviračio. Mūsų šalyje ši sporto šaka neprigijo, nors Šiauliuose prieš kelis dešimtmečius buvo surengtos net šios sporto šakos žaidynės.

Dviračiais demonstruojami įvairiausi triukai

Taip pat trečiajame muziejaus aukšte įrengta ekspozicija, tema „Dviračių sportas Lietuvoje“. Eksponuojami sportininkų apdovanojimai, sportinė apranga, dviračių sporto aksesuarai, tarptautinės klasės sporto meistrės šiaulietės Vilmos Rimšaitės BMX dviratis. Tiesa, šį „mažuliuką“ dviratį V. Rimšaitė muziejui tik paskolino, bet jos atstovaujama sporto šaka Šiauliuose vis labiau populiarėja – yra įrengta BMX dviračių sporto trasa, taip pat veikia vienintelis šalyje tarptautinio lygio aukštų standartų BMX parkas.
BMX dviračių sporto šaka išpopuliarėjo JAV, kai paaugliai „rado būdą“, kaip atkartoti motociklininkų atliekamus triukus.
Paprastam važiavimui BMX gal ir nėra labai patogus, tačiau, pasak D.Vasiljevos, Šiauliuose, jaunimas mėgsta su BMX‘ais leisti laisvalaikį.

Muziejuje pasakojama ir apie pasaulinės reikšmės žygius

Antrajame muziejaus aukšte eksponatai išdėstyti pagal temas. Jose daugiausia dėmesio skiriama ne tiek dviračiams, kiek dviratininkams, savo žygiais garsinusiems Lietuvos vardą pasaulyje.
Eksponuojami vieno garsiausių Lietuvos keliautojų dviračiais, pirmojo tarpkontinentinio žygio dviračiais „Klaipėda–Vladivostokas“ 1960 m. organizatoriaus ir vadovo Liudo Alseikos (1887–1960) asmeniniai daiktai, kelionės reikmenys, fotografijos, jo dviratis. Deja, ši kelionė L. Alseikai baigėsi tragiškai – penktą kelionės dieną jis žuvo, tačiau kelionės draugai taip išreikšdami jam pagarbą, kelionę tęsė, o velionis su jam priklausiusiais daiktais buvo pargabentas į Lietuvą.
Dar viena įdomi ekspozicija, skirta Didžiajam Tūkstantmečio taikos žygiui. UNESCO remiamo Didžiojo Tūkstantmečio taikos žygio dalyviai kelionę dviračiais aplink pasaulį pradėjo Sietle (JAV) 1998 m. rugpjūčio 6 d. per Hirosimos bombardavimo 53-iąsias metines, ir tikslą pasiekė 2000 m. sausio 1 d.

Į kelionę išvažiavo dešimt dviratininkų, tačiau visą maršrutą įveikė tik keturi: lietuviai Goda Čiplytė, Sigitas Kučas, Edvardas Žižys ir lenkas Slavomiras Platekas. Žygeiviai bent trumpam kvietė kitų šalių atstovus prisidėti prie jų važiuojamo maršruto, tad galima teigti, jog žygyje iš viso dalyvavo per 600 dviratininkų.
Per pusantrų metų žygeiviai nuvažiavo 24 239 km, aplankė 45 valstybes, esančias 5 pasaulio žemynuose: Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Afrikoje, Azijoje ir Europoje. Lietuva buvo 27-oji žygeivių aplankyta valstybė.
Deja, kelionė buvo pažymėta ir tragedijos ženklu – važiuojant Indijoje traukiniu pro langą iškrito (ar buvo išstumtas) ir žuvo perujietis Valteris Ramonas. Jo nuotrauka ir keli asmeniniai daiktai taip pat eksponuojami Šiaulių Dviračių muziejuje.

Legendiniai „Ereliukai“ ir „Kregždutės“

Didžiausia antro aukšto ekspozicija skirta Šiaulių dviračių ir variklių gamyklos „Vairas“ pagamintiems dviračiams. Tai ir pirmieji Lietuvoje 1951 m. pagaminti dviračiai „Ereliukas“ ir „Kregždutė“, 1984 m. pagamintas dešimtmilijoninis dviratis „Ereliukas“ melsvu rėmu su užrašu „dešimt milijonų“, 1974 m. pagamintas dviratis su universaliu rėmu „Vyturėlis“, tinkantis važiuoti ir berniukams, ir mergaitėms, ir 1983 m. pradėti gaminti dviračiai išardomais rėmais – „Venta“ ir „Rambynas“.
Kaip pasakojo muziejininkė D. Vasiljeva, anksčiau vykdavo net specialios varžybos, kuriose vaikai važiuodavo „Kregždutėmis“ ir „Ereliukais“.

Didieji velomobiliai ir mažieji rekordininkai

Dar viena ekspozicijos dalis paskirta velomobiliams – ateities transportui. Muziejuje eksponuojamas Rimanto Martinkėno pagamintas velomobilis „Meleta“, Henriko Sutkaus velomobilis „Šiauliai“, Vidmanto Valio dvivietis velomobilis.
Ypatingo lankytojų dėmesio sulaukia juvelyriški H. Sutkaus pagaminti veikiantys dviračių modeliukai, agentūros „Factum“ pripažinti rekordu kaip mažiausi dviračių modeliai Lietuvoje.
Muziejuje įrengtos
interaktyvios erdvės

Jau kuris laikas muziejai klientus stengiasi privilioti ne tik eksponatų gausa, įdomiai pasakojamomis istorijomis, bet ir įrengdami interaktyvias erdves, kuriomis mielai naudojasi ne tik vaikai, bet ir suaugusieji.
Šiaulių Dviračių muziejuje taip yra tokios erdvės. Pavyzdžiui, minant dviratį galima pasirinkti dvi trasas – trumpesnioji „veda“ Šiaulių miesto gatvėmis, ilgesnioji – plentu. Muziejininkai vaikams organizuoja ir saugaus dviračiu važiavimo pamokėles. Vienas iš eksponatų šioje erdvėje – avarijos metu sulaužytas dviratukas.
Dviračių muziejuje dirba trys žmonės: kasininkė ir dvi ekskursijų vedėjos. D. Vasiljeva paklausta, ar netrūksta personalo teigė, kad „kai žmonių labai nepriguža, moterys susitvarkančios, tačiau vykstant šventėms, pavyzdžiui, Muziejų nakčiai, reikalingas ir pastiprinimas“.
Muziejininkė džiaugėsi, kad šis muziejus įdomus ne tik vaikams, ir ne tik tėvai atsiveda čia savo atžalas, bet būna ir atvirkščiai – vaikai tėveliams surengia ekskursiją po muziejų.

 

Dviračių muziejus

Vilniaus g. 139, LT-76353 Šiauliai
 
TELEFONAS (8 41) 52 43 95
DARBO LAIKAS
II 10–18 val., III 10–19 val.
IV–V 10–18 val., VI 11–17 val.
 
KAINOS
Bilietas – 2 Eur
Ekskursija su gidu (iki 30 žmonių) – 11 Eur
Ekskursija su audiogidu (lietuvių, anglų, rusų k.) ir e-gidu
(lietuvių, anglų, gestų k.) – nemokama
Fotografavimas ir filmavimas asmeninėms šventėms (1 asmeniui) – 5,50 Eur

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Susiję straipsniai:Taip pat skaitykite:


Trečiadienį į Vokietijos Mainco miestą dalyvauti Kalėdų festivalyje Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis išvyko ne vienas. Anykščių rajono savivaldybė informavo, kad kartu su meru K.Tubiu į trijų dienų trukmės kelionę į Vokietiją iškeliavo ir vokiečių kalbos mokytoja Viol ... Skaityti daugiau >>

Ilgametė Anykščių rajono tarybos sekretorė Vaiva Strepeikė perėjo dirbti į civilinės metrikacijos sferą. Ji kaip ir anksčiau dirba Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriuje, tačiau darbas iš esmės pasikeitė. Vietoj V.Strepeikės, Tarybos sekretore jau pradėjo dirbti A ... Skaityti daugiau >>

Treti metai Viešintų seniūnija neturi nuolatinio seniūno. Keli anksčiau skelbti konkursai neįvyko. Tačiau, po Naujųjų seniūnija, greičiausiai, turės nuolatinį vadovą. Savivaldybės administracijos skelbtame konkurse šį kartą ryžosi dalyvauti trys asmenys. Kiek iš jų galės dal ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė pateko tarp 19 Lietuvos savivaldybių, kurioms skirtas finansavimas įrengti nemokamo belaidžio interneto zonoms viešosiose erdvėse. WiFi zonoms įrengti skirti 15 tūkst. eurų, – pranešė Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje. Gyventojai kviečiami iš ... Skaityti daugiau >>

Šiandien ankstų rytą Vyskupo skvero šlaite žiemiškais akcentais pasipuošė užrašas ANYKŠČIAI. Anykščių rajono savivaldybės administracijos iniciatyva Antano Vienuolio progimnazijos 8b klasės mokiniai kartu su mokytojais Gitana Valančiūniene ir Valentinu Gudėnu darbavosi prie  ... Skaityti daugiau >>

Startuoja paskutinis aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ etapas. Panevėžio, Utenos ir Vilniaus apskričių bendruomenės visą mėnesį, iki rugpjūčio vidurio, rinks nenaudojamą elektros ir elektroninę įrangą, senus nešiojamuosius akumuliatorius ir baterijas. „Tai jau ... Skaityti daugiau >>

Šiandien –  paskutinioji Zitos Neniškienės, kaip Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorės, darbo diena. Su gėlių žiedais ta proga Z.Neniškienę aplankė ir už darbą įstaigoje dėkojo Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis, vicemeras Sigutis Obelevi ... Skaityti daugiau >>

Policija gavo  Vaiko teisių apsaugos skyriaus Anykščių rajono savivaldybėje pranešimą, kad vyras (gim. 1987 m.), gyvenantis  Anykščiuose, Vairuotojų g., galimai smurtavo prieš mažamečius vaikus (gim. 2011 m. ir gim. 2013 m.). Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Įtariamasis sulaikytas ... Skaityti daugiau >>

Liepos 13 dieną  apie 17.20 val. moteriai (gim. 1923 m.), gyvenančiai  Anykščiuose, Ramybės g., paskambino asmuo prisistatęs chirurgu pasakė, kad jos draugė griūdama nuo laiptų kliudė kaimynę ir ją sužalojo. Aiškino, kad sužalotą moterį reiks operuoti, o tam, kad draugei Milda ... Skaityti daugiau >>

Į policiją kreipėsi Anykščių miško festivalio organizatoriams įrangą paskolinęs ir ją praradęs  vyras.
Gautas 1960 metais gimusio vyro  pareiškimas, kad biržėlio 26 dieną  dingo sportinis tinklas ir trosas. Birželio 20 dieną  jis paskolino sportinį tinklą ir trosą ... Skaityti daugiau >>

Liepos 14 dieną  apie 19.19 val. Anykščiuose, Vilniaus g., patikrinimui sustabdytas automobilis HONDA FIT. Pas keleivį (gim. 1986 m.), gyvenantį  Klaipėdoje, Kurpių g., buvo rasti du užspaudžiami politileniniai paketėliai su baltos spalvos milteliais. Vyras paaiškino, kad paketėliai ... Skaityti daugiau >>

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus tęsia pernai prasidėjusią Ukrainos rašytojų rezidencijų Anykščiuose programą. Dešimt liepos dienų Anykščiuose gyvena ir lietuvišką tematiką savo kūrybai kaupia Ukrainos istorinio bestselerio tėvu tituluojamas 67 metų ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė paskelbė maisto kotelių viešąjį pirkimą. Šios kortelės bus išdalintos sergantiems tuberkulioze. Anykščių rajono savivaldybė tokiuu būdu sergančiuosius šia liga skatins gydytis.   Iš viso suplanuota įsigyti 400 maisto kortelių. Kortelių tiek ... Skaityti daugiau >>

Šeštadienį į posėdį susirinko Darbo partijos taryba, kurioje buvo patvirtinti kandidatai į savivaldybių merus. Anykščių rajone į merus kandidatuos  Vaidutis Zlatkus.

... Skaityti daugiau >>

Lietuvos policijos ir Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos kreipėsi į Anykščių rajono savivaldybės merą Kęstutį Tubį dėl naikinamos migracijos grupės Anykščių rajono policijos komisariate.

... Skaityti daugiau >>

Mes facebook’e

Reklama