Laikraščio anonsas


Apklausa

Ar Anykščių miesto parkas yra tinkama vieta daržui?

  • Čia turbūt pokštas? (50%, 2 b.)
  • Daržai turėtų būti arčiau žmonių - mikrorajonuose (25%, 1 b.)
  • Paverskime visą miesto parką daržu (25%, 1 b.)
  • Manęs daržininkystė nedomina (0%, 0 b.)

Balsavo: 4

Loading ... Loading ...

Dienos komentaras

Kodel kyla tokios problemos ?: „Atsakymas paprastas – Nera rajone šeimininko. Pavasarį tikimės jį jau turėti ! Dabar jau visi suprantame, kad policiniai metodai rajono valdymui nera tinkami ir posakis „Man patinka komandinis darbas – aš duodu komandas, jus vykdote“ neturi buti rajono vadovo koziris. Nepasitikėjimas ir komandos visokiais būdais žeminimas priveda valdymą prie visiškos destrukcijos. Tai turi matyti ir suprasti rajono Taryba ir imtis atitinkamų veiksmų ! Na bet jei rajono Taryba šiuo klausimu nekompetentinga, palauksime pavasario ir bėdą išspręsime patys. Rajono gyventojai, rinkejai.“


Sentencija

LUKAS PAKELTIS, Anykščių rajono tarybos narys: „Manau, kad žmonės susidarys nuomonę, kad policininkams vieta policijoje arba pensijoje.“


Dienos anekdotas

Bendra Rusijos – JAV kosminė įgula skrenda virš Rusijos. Amerikiečiai su prietaisais stebi Žemės paviršių. Staiga vienas amerikietis sušunka:
– Klausykit, labai keistas dalykas. Kaskart, kai skrendame virš Rusijos, aš nuolat matau žmones su teleskopais, tūkstančius tokių žmonių. Jūsų tauta labai domisi astronomija?
– Ne, – atsako rusas, – jie tiesiog geria tiesiai iš butelio.


Sudėtingi šios vasaros orai nelabai pakenkė. Žemdirbiai sako, jog šių metų derlius, palyginus su praeitų, didesnis. Tačiau to negalima pasakyti apie grūdų kokybę – atsiliepė drėgni orai. Sudėtingos sąlygos ir nuimti derlių, ir jį laikyti, tad daugelis ūkininkų grūdus iš karto veža parduoti. Piktagalio kaime esantis elevatorius per dieną superka iki 1000 tonų grūdų.

Spėja, bet nelengvai

Javapjūtė šiemet aiškiai vėluoja, tačiau jau savaitę galima stebėti, kad keliuose padaugėjo žemės ūkio technikos. Antradienį nuvykome į UAB „Anykščių agrokoncernas“ grūdų supirkimo punktą Piktagalio kaime (Anykščių sen.) savo akimis pamatyti, kaip atrodo šių metų derlius ir kaip vyksta jo supirkimas. Prie įvažiavimo išsirikiavusi įvairių transporto priemonių eilutė liudijo, kad punktas veikia, tačiau su žemdirbių antplūdžiu susidoroja. Įmonės teritorijoje pamatėme ir supiltų grūdų kalnelius, laukiančių kelionės į džiovyklą. Lietus kenkia ne tik tiesiogiai žemdirbiams, nelabai juo buvo patenkinta ir UAB  „Anykščių agrokoncernas“ Piktagalio padalinio vadovė Vaida Marcinkevičienė.
Pasak jos, lietus kelia daug nepatogumų, nes ir grūdai būna pristatomi drėgnesni, o ir įmonės teritorijoje sunkiau tvarką palaikyti. „Švarius ir sausus grūdus pilam į sandėlį, kitus pilam lauke, kur jie laukia kelionės į džiovyklą, o po to kraunam ir vežam į Rokiškį. Užsivertę buvom iki ausų, bet dabar jau geriau“, – šypsojosi V. Marcinkevičienė.  Kur iš Rokiškio keliauja grūdai, ji teigia nežinanti. Kryptys dvi – į Rygą arba į Klaipėda. Paklausta, kiek laiko Piktagalio elevatorius jau superka grūdus, V. Marcinkevičienė teigė, kad nuo liepos mėnesio. „Tačiau šiemet derliaus nuėmimas vėluoja, realiai supirkimas prasidėjo tik rugpjūčio pradžioje“, – sakė V. Marcinkevičienė.
Ji Piktagalio elevatoriui vadovauja jau metai, o paklausta, ar nesunku moteriai dirbti tokį darbą, V. Marcinkevičienė juokėsi, kad šiais laikais specialybių į vyriškas ir moteriškas skirstyti nereikia. „Kai dirba stiprūs vyrai, tai ir moteriai lengviau. Nors ir aš pati jau žinau, kokias detales ir kur keisti. Man čia patinka – labai geri žmonės ir kolektyvas“, – sakė V. Marcinkevičienė, prieš tai panašų darbą dirbusi Pasvalyje.

 Supirkimo kainos keičiasi
kas dieną

Piktagalio elevatorius superka kviečius, kvietrugius, miežius, žirnius – žodžiu, viską, ką išaugina Anykščių krašto žemdirbiai. Supirkimas vyksta visą parą. „Dirbame pamainomis, stengiamės priimti kuo daugiau grūdų. Per dieną vidutiniškai elevatorius priima nuo 500 iki 1000 tonų grūdų. Pernai per patį piką per parą priėmėme net 1 400 tonų. Tiesa, jei kurių nors grūdinių kultūrų užsipildome, kurį laiką nepriimame. Ūkininkai teiraujasi prieš atvažiuodami, situaciją žino“ , – teigė V. Marcinkevičienė.
Paklausta apie šių metų derliaus supirkimo kainas, V. Marcinkevičienė sakė, kad kainos keičiasi kas dieną, todėl ūkininkai skambina ir klausia. „Priklausomai nuo laiko, galima šiek tiek išlošti“, – sakė V. Marcinkevičienė, tačiau kainų nedetalizavo. Kiek pavyko sužinoti, praeitą savaitę Lietuvoje už aukščiausios (ekstra) rūšies kviečių toną buvo mokama 158 eurų, kvietrugių – 117, miežių – 125, pupų – 128, rapsų – 358, žirnių – 172 eurus. O štai antradienį už aukščiausios (ekstra) rūšies kviečių toną jau buvo mokama 147 eurai.
Pasak V. Marcinkevičienės, šiemet į Piktagalio elevatorių pristatomų grūdų kokybė nėra labai gera. „Turime šiek tiek ekstra rūšies kviečių, bet dažniausiai grūdai antros ar trečios klasės. Keista, bet šiais metais keli žmonės atvežė kūlėtų grūdų, skleidžiančių specifinį kvapą (Kūlės – kviečių liga, kuri pažeidžia žieminių kviečių varpas. Sergančios javų varpos pieninės brandos tarpsniu būna labiau pasišiaušusios, tamsiai žalios, truputį mažesnės nei sveikų augalų. Vaškinės brandos tarpsniu ligotų augalų varpose vietoj grūdų susiformuoja kūlių maišeliai, pripildyti tamsios kūlėsporių masės, padengti suplonėjusia grūdo luobele. Kietosios kūlės dėl specifinio kvapo sugadina produkciją.- aut.past.)“, – sakė V. Marcinkevičienė.

Laboratorija – automatizuota

Ūkininkai, atvežę grūdus, pirmiausia patenka į UAB  „Anykščių agrokoncernas“ laboratorijos vedėjos Audronės Onienės rankas. Ji paima grūdų mėginius, atlieka drėgmės, glitimo, sukritimo ir dar keleto parametrų tyrimus. Mėginių paėmimas yra automatizuotas, todėl vedėjai nebetenka lipti į mašinos priekabą pasisemti grūdų. Procesą stebėjome ir mes per kompiuterio monitorių. „Visa procedūra užtrunka apie 15 minučių, stengiamės viską padaryti kiek įmanoma greičiau“, – paklausta, kiek laiko užima mėginio tyrimas, sakė A. Onienė.
A. Onienei padeda ir laborantė Monika Sabaliauskaitė. Iš Kupiškio kilusi mergina jau antrą vasarą dirba laborante. „Mokausi A. Stulginskio universitete agronomiją, o vasarą dirbu. Man šis darbas labai patinka“, – sakė M. Sabaliauskaitė.
Kad ūkininkams neprailgtų laukimas, jie elevatoriaus kontoroje vaišinami bandelėmis ir kava.  

Elevatorių renkasi
smulkieji ūkininkai

Prie elevatoriaus vartų laukiančiose transporto priemonėse sėdintys vyrai neatrodė skubantys ar įsitempę. Pakalbinome vieną iš jų. Grūdus sakė atvežęs iš Troškūnų seniūnijos.  „Esu jaunas ūkininkas Aurimas Žalys. Aš iš smulkesnių – 100 hektarų, iš kurių 50 skiriama grūdinėms kultūroms, o 50 – galvijams. Turiu 120 karvių. Ūkis mišrus, išgyventi galima, pienas dabar atsigauna, o štai pernai „tempė“ mėsiniai galvijai. Žinoma, mišriame ūkyje darbo daug daugiau, bet saugiau – juk jeigu viename sektoriuje krizė, tada blogai. Todėl vien grūdininku neplanuoju tapti. – dėstė A. Žalys. Paklaustas, ar grūdus veža parduoti tiesiai iš lauko, A.Žalys sakė, kad viskas priklauso nuo oro sąlygų.  
Kaip sakė V. Marcinkevičienė, grūdus pristatyti į Piktagalio elevatorių renkasi dažniausiai smulkūs ir vidutiniai Anykščių krašto ūkininkai. „Tiekiantys didesnius kiekius ūkininkai kartais sudaro tiesiogines sutartis ir veža grūdus kitur“, – sakė V. Marcinkevičienė.  

Lietuvoje prireikė
papildomų vagonų

Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje pernai grūdų derlius siekė 5,71 mln. tonų ir buvo 12 proc. mažesnis nei 2015 metais (6,52 mln. tonų). Lietuviški grūdai tradiciškai eksportuojami į Iraną, Saudo Arabiją Šiaurės Afrikos šalis bei Vakarų Europos valstybes.
Šiemet pagal Žemdirbystės instituto prognozes, Lietuvoje grūdinių kultūrų derlius turėtų būti 8 procentais didesnis nei 2016 metais.
Europos Komisija (EK) keletą kartų per metus vertina pasėlių būklę ir skelbia prognozes. Pagal prognozes Europos Komisija tikisi šiemet Europoje sulaukti maždaug 304,8 mln. t grūdų derliaus. Tai 10 mln. t daugiau, nei ūkininkai užaugino praėjusiais metais, tačiau nuo rekordinio derliaus, nuimto prieš trejus metus ir siekusio 328 mln. t, bus smarkiai atsilikta.
Viena prasčiausių situacijų Europoje turėtų būti su miežiais. Ypač bloga padėtis Ispanijoje ir Prancūzijoje, kur įsivyravo itin sausi orai. Daug problemų turi ir kukurūzų augintojai. Kviečių, pagrindinės ir svarbiausios kultūros, derliaus prognozė sumažinta palyginti nesmarkiai. EK šiuo metu tikisi 141,2 mln. t kviečių derliaus.
Pasaulyje 2017–2018 m. taip pat prognozuojamas mažesnis grūdų derlius nei 2016–2017 m. sezoną. Tarptautinės grūdų tarybos (IGC) duomenimis, pasaulinė grūdų derliaus prognozė 2017–2018 m., palyginti su prieš tai buvusia prognoze, padidinta 3,9 mln. t (iki 2,054 mlrd. t). Jei prognozės pasitvirtins, derlius bus 57 mln. t, arba 2,7 proc.  mažesnis nei 2016–2017 m.
IGC naujausios prognozės duomenimis, 2017–2018 m. grūdų prekyba pasaulyje turėtų siekti 342,3 mln. t, o tai yra 3,1 mln. t mažiau nei 2016–2017 m.
Eksportuotojams skundžiantis, kad trūksta vagonų, valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ pasiskolino keliasdešimt vagonų iš kaimyninės Baltarusijos. Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacija teigia, kad greitam grūdų vežimui į Klaipėda reikėtų papildomų 100-200 vagonų, o „Lietuvos geležinkelių“ atstovas spaudai Mantas Dubauskas BNS sakė, kad šiuo metu Lietuvoje yra 1607 grūdų vežimui skirti vagonai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Susiję straipsniai:Taip pat skaitykite:


Trečiadienį į Vokietijos Mainco miestą dalyvauti Kalėdų festivalyje Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis išvyko ne vienas. Anykščių rajono savivaldybė informavo, kad kartu su meru K.Tubiu į trijų dienų trukmės kelionę į Vokietiją iškeliavo ir vokiečių kalbos mokytoja Viol ... Skaityti daugiau >>

Ilgametė Anykščių rajono tarybos sekretorė Vaiva Strepeikė perėjo dirbti į civilinės metrikacijos sferą. Ji kaip ir anksčiau dirba Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriuje, tačiau darbas iš esmės pasikeitė. Vietoj V.Strepeikės, Tarybos sekretore jau pradėjo dirbti A ... Skaityti daugiau >>

Treti metai Viešintų seniūnija neturi nuolatinio seniūno. Keli anksčiau skelbti konkursai neįvyko. Tačiau, po Naujųjų seniūnija, greičiausiai, turės nuolatinį vadovą. Savivaldybės administracijos skelbtame konkurse šį kartą ryžosi dalyvauti trys asmenys. Kiek iš jų galės dal ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė pateko tarp 19 Lietuvos savivaldybių, kurioms skirtas finansavimas įrengti nemokamo belaidžio interneto zonoms viešosiose erdvėse. WiFi zonoms įrengti skirti 15 tūkst. eurų, – pranešė Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje. Gyventojai kviečiami iš ... Skaityti daugiau >>

Šiandien ankstų rytą Vyskupo skvero šlaite žiemiškais akcentais pasipuošė užrašas ANYKŠČIAI. Anykščių rajono savivaldybės administracijos iniciatyva Antano Vienuolio progimnazijos 8b klasės mokiniai kartu su mokytojais Gitana Valančiūniene ir Valentinu Gudėnu darbavosi prie  ... Skaityti daugiau >>

Startuoja paskutinis aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ etapas. Panevėžio, Utenos ir Vilniaus apskričių bendruomenės visą mėnesį, iki rugpjūčio vidurio, rinks nenaudojamą elektros ir elektroninę įrangą, senus nešiojamuosius akumuliatorius ir baterijas. „Tai jau ... Skaityti daugiau >>

Šiandien –  paskutinioji Zitos Neniškienės, kaip Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorės, darbo diena. Su gėlių žiedais ta proga Z.Neniškienę aplankė ir už darbą įstaigoje dėkojo Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis, vicemeras Sigutis Obelevi ... Skaityti daugiau >>

Policija gavo  Vaiko teisių apsaugos skyriaus Anykščių rajono savivaldybėje pranešimą, kad vyras (gim. 1987 m.), gyvenantis  Anykščiuose, Vairuotojų g., galimai smurtavo prieš mažamečius vaikus (gim. 2011 m. ir gim. 2013 m.). Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Įtariamasis sulaikytas ... Skaityti daugiau >>

Liepos 13 dieną  apie 17.20 val. moteriai (gim. 1923 m.), gyvenančiai  Anykščiuose, Ramybės g., paskambino asmuo prisistatęs chirurgu pasakė, kad jos draugė griūdama nuo laiptų kliudė kaimynę ir ją sužalojo. Aiškino, kad sužalotą moterį reiks operuoti, o tam, kad draugei Milda ... Skaityti daugiau >>

Į policiją kreipėsi Anykščių miško festivalio organizatoriams įrangą paskolinęs ir ją praradęs  vyras.
Gautas 1960 metais gimusio vyro  pareiškimas, kad biržėlio 26 dieną  dingo sportinis tinklas ir trosas. Birželio 20 dieną  jis paskolino sportinį tinklą ir trosą ... Skaityti daugiau >>

Liepos 14 dieną  apie 19.19 val. Anykščiuose, Vilniaus g., patikrinimui sustabdytas automobilis HONDA FIT. Pas keleivį (gim. 1986 m.), gyvenantį  Klaipėdoje, Kurpių g., buvo rasti du užspaudžiami politileniniai paketėliai su baltos spalvos milteliais. Vyras paaiškino, kad paketėliai ... Skaityti daugiau >>

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus tęsia pernai prasidėjusią Ukrainos rašytojų rezidencijų Anykščiuose programą. Dešimt liepos dienų Anykščiuose gyvena ir lietuvišką tematiką savo kūrybai kaupia Ukrainos istorinio bestselerio tėvu tituluojamas 67 metų ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė paskelbė maisto kotelių viešąjį pirkimą. Šios kortelės bus išdalintos sergantiems tuberkulioze. Anykščių rajono savivaldybė tokiuu būdu sergančiuosius šia liga skatins gydytis.   Iš viso suplanuota įsigyti 400 maisto kortelių. Kortelių tiek ... Skaityti daugiau >>

Šeštadienį į posėdį susirinko Darbo partijos taryba, kurioje buvo patvirtinti kandidatai į savivaldybių merus. Anykščių rajone į merus kandidatuos  Vaidutis Zlatkus.

... Skaityti daugiau >>

Lietuvos policijos ir Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos kreipėsi į Anykščių rajono savivaldybės merą Kęstutį Tubį dėl naikinamos migracijos grupės Anykščių rajono policijos komisariate.

... Skaityti daugiau >>

Mes facebook’e

Reklama