Laikraščio anonsas


Apklausa

Ar Anykščių miesto parkas yra tinkama vieta daržui?

  • Čia turbūt pokštas? (50%, 2 b.)
  • Daržai turėtų būti arčiau žmonių - mikrorajonuose (25%, 1 b.)
  • Paverskime visą miesto parką daržu (25%, 1 b.)
  • Manęs daržininkystė nedomina (0%, 0 b.)

Balsavo: 4

Loading ... Loading ...

Dienos komentaras

Kodel kyla tokios problemos ?: „Atsakymas paprastas – Nera rajone šeimininko. Pavasarį tikimės jį jau turėti ! Dabar jau visi suprantame, kad policiniai metodai rajono valdymui nera tinkami ir posakis „Man patinka komandinis darbas – aš duodu komandas, jus vykdote“ neturi buti rajono vadovo koziris. Nepasitikėjimas ir komandos visokiais būdais žeminimas priveda valdymą prie visiškos destrukcijos. Tai turi matyti ir suprasti rajono Taryba ir imtis atitinkamų veiksmų ! Na bet jei rajono Taryba šiuo klausimu nekompetentinga, palauksime pavasario ir bėdą išspręsime patys. Rajono gyventojai, rinkejai.“


Sentencija

LUKAS PAKELTIS, Anykščių rajono tarybos narys: „Manau, kad žmonės susidarys nuomonę, kad policininkams vieta policijoje arba pensijoje.“


Dienos anekdotas

Bendra Rusijos – JAV kosminė įgula skrenda virš Rusijos. Amerikiečiai su prietaisais stebi Žemės paviršių. Staiga vienas amerikietis sušunka:
– Klausykit, labai keistas dalykas. Kaskart, kai skrendame virš Rusijos, aš nuolat matau žmones su teleskopais, tūkstančius tokių žmonių. Jūsų tauta labai domisi astronomija?
– Ne, – atsako rusas, – jie tiesiog geria tiesiai iš butelio.


Du šildymo sezonus Ramybės mikrorajoną ir centrinę Anykščių miesto dalį skiedromis šildanti UAB „Anykščiu šiluma“ prie biokuro katilo prijungs ir Pušyno mikrorajoną. Prieš dvidešimt metų Anykščiuose pastačius dujinius katilus ir decentralizavus šilumos gamybą ir tiekimą, kilometro ilgio trasa nuo „Anykščių vyno“ katilinės iki Pušyno buvo nenaudojama, todėl dalį jos tenka pakeisti.

Planuose – dar vienas biokatilas

170 metrų šiluminės trasos nuo katilinės iki Kęstučio gatvės užpilta smėliu, o 140 metrų vamzdžių kažkada rekonstruojant Šaltupio gatvę apskritai buvo demontuota ir išvežta į metalo supirktuvę.  O likusi 700 metrų trasa tinkama eksploatuoti. Pasak UAB „Anykščių šiluma“ direktoriaus Virgilijaus Vaičiulio, šilumininkai atliko hidraulinius bandymus – senieji vamzdžiai slėgį atlaiko.
Biokuras bent tris kartus pigesnis nei dujos, todėl stengiamasi kuo smarkiau „įdarbinti“ biokatilą. Iš „Anykščių vyno“ nupirktoje ir gamyklos teritorijoje esančioje katilinėje pastatytas 4 MW katilas bei  1  MW galios ekonomaizeris, tad katilinės pajėgumas – 5 MW. Prasidėjus šildymo sezonui, katilas dirba visu pajėgumu, tačiau šiltuoju metų laiku, kai reikia tik karšto vandens – Ramybės mikrorajonui ir  miesto centrui užtenka vos penktadalio katilo galios. Tad prie biokuro katilinės prijungus Pušyną, dujinės šio kvartalo katilinės vasaromis bus išjungiamos, karšto vandens gamybai sočiai užteks biokatilo.
Vasaromis biokatilas turi perteklinę galią, tačiau žiemą, lauko temperatūrai kritus iki – 8, katilo galingumo nebepakanka ir tenka užkurti ir Ramybės mikrorajono dujinius katilus. V. Vaičiulis „Anykštai“ kalbėjo, kad įmonės planuose – dar vieno biokatilo įrengimas. Pastačius nedidelį – 2,5 MW katilą, jis pats vienas galėtų gaminti karštą vandenį Ramybei, miesto centrui bei netrukus prie bendros trasos prisijungsiančiam Pušynui. O prasidėjus šildymo sezonui apkrovimą turėtų abu biokatilai. Šilumininkų skaičiavimais, turint bendrą 7,5 MW biokatilų galią jie be dujinių katilų pagalbos miesto centrą, Ramybę ir Pušyną pajėgtų šildyti tol, kol oras neatšaltų iki -20. Tad tik per didžiuosius šalčius, kokie ne kiekvienais metais būna, reikėtų užkurti dujinius katilus.

Nebėra dujų kvotų
 
Užpernai, kai jau turėjome biokatilą, „Anykščių šilumai“ vis tiek kurį laiką teko deginti brangias dujas iš terminalo – Lietuvos įmonėms, siekiant sumažinti terminalo nuostolius, buvo nustatytos dujų kvotos, kurias jos privalėjo nupirkti. Ir dujų kaina tuomet buvo skirtinga – dujotiekiu tiekiamos dujos buvusios ženkliai pigesnės nei „terminalinės“. Pasak V. Vaičiulio, dabar dujų kvotų nebėra, o dujų kaina, nesvarbu, ar jos rusiškos, ar iš terminalo, yra tokia pati. Tad UAB „Anykščių šiluma“, pirkdama kurą, gali vadovautis normalia verslo logika.
2016 metais iš biokuro „Anykščių šiluma“ pagamino 21 249 MW šiluminės energijos, iš dujų – 13 150 MW. Kaimų katilinės, naudojančios skirtingą kurą, pagamino 5 500 MW energijos.
2016 metais, lyginat su 2015 metais, „Anykščių šilumos“ suvartojamo biokuro ir dujų santykis keitėsi biokuro naudai. V. Vaičiulis prognozuoja, kad 2017 metais sudegintas biokuro kiekis bus dar bent 10 proc. didesnis ir tiek pat mažės sudeginamų dujų kiekis.
Aišku, dujas fiziškai palyginti su skiedromis yra sudėtinga, tačiau yra sukurta skaičiuoklė, vadinama TNE – tona naftos ekvivalento – pagal kurią paskaičiuojama, iš kokio konkretaus kuro kiekio pagaminama tiek šilumos energijos, kiek iš tonos naftos. Pagal TNE skaičiuoklę, šildytis biokuru yra triskart pigiau nei dujomis. Biokuras perkamas kuro biržoje, jo kaina svyruoja, tačiau tendencija išlieka ta pati. „Anykščių šiluma“ per biržą jau nusipirko kuro visiems šiems metams bei pirmajam 2018 metų ketvirčiui. Nupirkto kuro nereikia sandėliuoti Anykščiuose, jis pristatomas į katilinę tada, kada yra poreikis.

Ilgą darbą gali nubraukti
vienas valdžios sprendimas

Dar neaišku, kuo baigsis šalies valdžios ketinimai panaikinti PVM lengvatą šildymui. Šis sprendimas gerokai padidintų šilumos gamintojų išlaidas ir tuo pačiu gyventojų, mokančių už šildymą, išlaidas. „Kovojam dėl kiekvieno procento, kaip atpiginti šilumą. Vyriausybė vienu mostu gali šildymą pabranginti 12 procentų. Keista, bet žmonės vis tiek keikia šilumos gamintojus, o ne Vyriausybę”, – stebėjosi V. Vaičiulis.
Pasak UAB „Anykščių šiluma“ direktoriaus, prieš imant keikti šilumos gamintojus dėl aukštos šilumos kainos, derėtų ją palyginti su visomis kitomis kainomis. „Kiek per paskutinius metus pasikeitė bendras kainų lygis ir kiek pasikeitė šilumos kaina?”, – retoriškai klausė V. Vaičiulis.
    
Renovacija brangina šilumą
nerenovuotiesiems

Šilumos gamintojams, žiūrint tik per verslo prizmę, geriausia, kad būtų žiauriai šaltos žiemos ir kiauri namai.  Renovuotų namų Anykščiuose sąlyginai mažai, kol kas renovacija didžiulę įtaką turi tik tų namų gyventojų sąskaitoms už šildymą. Tačiau, pasak V. Vaičiulio, bėgant metams ir didėjant renovuotų namų skaičiui, paskutinių „kiaurų“ namų šildymas brangs, nes jiems reikės tiek pat šiluminės energijos, kiek dabar, o bendras „Anykščių šilumos“ pagaminamos šilumos kiekis dėl daugiabučių renovacijos turi mažėjimo tendenciją.

Kaimo katilinės –
galvos skausmas

„Anykščių šiluma“ be miesto katilinių turi ir 8 katilines kaimuose. Jose dirba 28 sezoniniai kūrikai, naudojamos kelios skirtingos kuro rūšys. Įstatymais reglamentuota, kad šilumos gamintojas šiluminės energijos pirkėjams ją parduoti privalo vieninga kaina, nesvarbu, kurioje katilinėje ta šiluma pagaminta. Kaimų katilinės kelia bendrą „Anykščių šilumos“ parduodamos šilumos kainą, o šilumininkai ieško būdų, kaip tas katilines padaryti kiek įmanoma racionalesnėmis. Štai Traupyje įrengta automatizuota, medžio granulėmis kūrenama katilinė – nebereikia kūrikų, į ją „Anykščių šilumos“ darbuotojas atvyksta tik kartą per savaitę.
Svėdasų ir Kavarsko katilinės kūrenamos anglimis, Debeikių, Troškūnų ir Raguvėlės – malkomis, Kurklių ir Viešintų – pjuvenomis. „Kodėl ir šiose katilinėse nepastačius automatizuotų katilų?“, – paklausėme V. Vaičiulio. Direktorius paaiškino, kad atlikus išsamius skaičiavimus yra aišku, jog didesnius automatinius katilus statyti nėra racionalu – granulės yra brangus kuras, todėl labiau apsimoka deginti pigesnį kurą ir samdyti kūrikus.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Susiję straipsniai:Taip pat skaitykite:


Trečiadienį į Vokietijos Mainco miestą dalyvauti Kalėdų festivalyje Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis išvyko ne vienas. Anykščių rajono savivaldybė informavo, kad kartu su meru K.Tubiu į trijų dienų trukmės kelionę į Vokietiją iškeliavo ir vokiečių kalbos mokytoja Viol ... Skaityti daugiau >>

Ilgametė Anykščių rajono tarybos sekretorė Vaiva Strepeikė perėjo dirbti į civilinės metrikacijos sferą. Ji kaip ir anksčiau dirba Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriuje, tačiau darbas iš esmės pasikeitė. Vietoj V.Strepeikės, Tarybos sekretore jau pradėjo dirbti A ... Skaityti daugiau >>

Treti metai Viešintų seniūnija neturi nuolatinio seniūno. Keli anksčiau skelbti konkursai neįvyko. Tačiau, po Naujųjų seniūnija, greičiausiai, turės nuolatinį vadovą. Savivaldybės administracijos skelbtame konkurse šį kartą ryžosi dalyvauti trys asmenys. Kiek iš jų galės dal ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė pateko tarp 19 Lietuvos savivaldybių, kurioms skirtas finansavimas įrengti nemokamo belaidžio interneto zonoms viešosiose erdvėse. WiFi zonoms įrengti skirti 15 tūkst. eurų, – pranešė Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje. Gyventojai kviečiami iš ... Skaityti daugiau >>

Šiandien ankstų rytą Vyskupo skvero šlaite žiemiškais akcentais pasipuošė užrašas ANYKŠČIAI. Anykščių rajono savivaldybės administracijos iniciatyva Antano Vienuolio progimnazijos 8b klasės mokiniai kartu su mokytojais Gitana Valančiūniene ir Valentinu Gudėnu darbavosi prie  ... Skaityti daugiau >>

Startuoja paskutinis aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ etapas. Panevėžio, Utenos ir Vilniaus apskričių bendruomenės visą mėnesį, iki rugpjūčio vidurio, rinks nenaudojamą elektros ir elektroninę įrangą, senus nešiojamuosius akumuliatorius ir baterijas. „Tai jau ... Skaityti daugiau >>

Šiandien –  paskutinioji Zitos Neniškienės, kaip Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorės, darbo diena. Su gėlių žiedais ta proga Z.Neniškienę aplankė ir už darbą įstaigoje dėkojo Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis, vicemeras Sigutis Obelevi ... Skaityti daugiau >>

Policija gavo  Vaiko teisių apsaugos skyriaus Anykščių rajono savivaldybėje pranešimą, kad vyras (gim. 1987 m.), gyvenantis  Anykščiuose, Vairuotojų g., galimai smurtavo prieš mažamečius vaikus (gim. 2011 m. ir gim. 2013 m.). Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Įtariamasis sulaikytas ... Skaityti daugiau >>

Liepos 13 dieną  apie 17.20 val. moteriai (gim. 1923 m.), gyvenančiai  Anykščiuose, Ramybės g., paskambino asmuo prisistatęs chirurgu pasakė, kad jos draugė griūdama nuo laiptų kliudė kaimynę ir ją sužalojo. Aiškino, kad sužalotą moterį reiks operuoti, o tam, kad draugei Milda ... Skaityti daugiau >>

Į policiją kreipėsi Anykščių miško festivalio organizatoriams įrangą paskolinęs ir ją praradęs  vyras.
Gautas 1960 metais gimusio vyro  pareiškimas, kad biržėlio 26 dieną  dingo sportinis tinklas ir trosas. Birželio 20 dieną  jis paskolino sportinį tinklą ir trosą ... Skaityti daugiau >>

Liepos 14 dieną  apie 19.19 val. Anykščiuose, Vilniaus g., patikrinimui sustabdytas automobilis HONDA FIT. Pas keleivį (gim. 1986 m.), gyvenantį  Klaipėdoje, Kurpių g., buvo rasti du užspaudžiami politileniniai paketėliai su baltos spalvos milteliais. Vyras paaiškino, kad paketėliai ... Skaityti daugiau >>

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus tęsia pernai prasidėjusią Ukrainos rašytojų rezidencijų Anykščiuose programą. Dešimt liepos dienų Anykščiuose gyvena ir lietuvišką tematiką savo kūrybai kaupia Ukrainos istorinio bestselerio tėvu tituluojamas 67 metų ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė paskelbė maisto kotelių viešąjį pirkimą. Šios kortelės bus išdalintos sergantiems tuberkulioze. Anykščių rajono savivaldybė tokiuu būdu sergančiuosius šia liga skatins gydytis.   Iš viso suplanuota įsigyti 400 maisto kortelių. Kortelių tiek ... Skaityti daugiau >>

Šeštadienį į posėdį susirinko Darbo partijos taryba, kurioje buvo patvirtinti kandidatai į savivaldybių merus. Anykščių rajone į merus kandidatuos  Vaidutis Zlatkus.

... Skaityti daugiau >>

Lietuvos policijos ir Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos kreipėsi į Anykščių rajono savivaldybės merą Kęstutį Tubį dėl naikinamos migracijos grupės Anykščių rajono policijos komisariate.

... Skaityti daugiau >>

Mes facebook’e

Reklama