Laikraščio anonsas


Apklausa

Ar Anykščių miesto parkas yra tinkama vieta daržui?

  • Čia turbūt pokštas? (50%, 2 b.)
  • Daržai turėtų būti arčiau žmonių - mikrorajonuose (25%, 1 b.)
  • Paverskime visą miesto parką daržu (25%, 1 b.)
  • Manęs daržininkystė nedomina (0%, 0 b.)

Balsavo: 4

Loading ... Loading ...

Dienos komentaras

Kodel kyla tokios problemos ?: „Atsakymas paprastas – Nera rajone šeimininko. Pavasarį tikimės jį jau turėti ! Dabar jau visi suprantame, kad policiniai metodai rajono valdymui nera tinkami ir posakis „Man patinka komandinis darbas – aš duodu komandas, jus vykdote“ neturi buti rajono vadovo koziris. Nepasitikėjimas ir komandos visokiais būdais žeminimas priveda valdymą prie visiškos destrukcijos. Tai turi matyti ir suprasti rajono Taryba ir imtis atitinkamų veiksmų ! Na bet jei rajono Taryba šiuo klausimu nekompetentinga, palauksime pavasario ir bėdą išspręsime patys. Rajono gyventojai, rinkejai.“


Sentencija

LUKAS PAKELTIS, Anykščių rajono tarybos narys: „Manau, kad žmonės susidarys nuomonę, kad policininkams vieta policijoje arba pensijoje.“


Dienos anekdotas

Bendra Rusijos – JAV kosminė įgula skrenda virš Rusijos. Amerikiečiai su prietaisais stebi Žemės paviršių. Staiga vienas amerikietis sušunka:
– Klausykit, labai keistas dalykas. Kaskart, kai skrendame virš Rusijos, aš nuolat matau žmones su teleskopais, tūkstančius tokių žmonių. Jūsų tauta labai domisi astronomija?
– Ne, – atsako rusas, – jie tiesiog geria tiesiai iš butelio.


Netoli Svėdasų, vos už keturių kilometrų, Anykščiu link besidriekiančiu plentu nusileidus į svaigų slėnį ir tilteliu pervažiavus čia į tvenkinį ištvinusią Vosintos upelę, tuoj už begriūvančių buvusios Vikonių plytinės mūrų, lygia eile rikiuojasi Pauriškių kaimo sodybos. Kadaise čia buvo Svėdasų dvaro palivarkas, kurio žemę XIX amžiaus pabaigoje iš varžytynių įsigijo keturi prakutę sodiečiai. Surašant 1923 metais kaime buvo dešimt sodybų su 40 gyventojų. Nūnai telikę penkios sodybos ir apie dešimt gyventojų. Kiekvienas kiemas su sava, jau besibaigiančia ar naujomis varsomis spindinčia istorija.

Jau ne kartą buvo apie šį kaimą rašytą. Apie smagius, vaišingus, sumanius ūkininkus Šalakas, kurie ir caro laikais ir tarpukariu turėjo plytų gamyklėlę, apie senienų mylėtoją, kolekcininką Antaną Baliūną, apie atokesnio vienkiemio šeimininkus, tikrus miško, gamtos žmones Veršylas, o šį kartą atversime jau apleistos, medžiais apaugusios Žvirblių sodybos istorijos puslapį.
Šis pasakojimas apie iš šios sodybos į pasaulį išėjusį  devynių gabumų žmogų, nuostabų fotografą 1950 – 1970–ųjų krašto fotometraštininką, neseniai devyniasdešimties metų jubiliejų pažymėjusį Vladą Žvirblį.
Jaukią spalio 31-os popietę Svėdasų bibliotekoje su visuomene susitiko legendinis fotografas, devyniasdešimtmetis Svėdasų miestelio gyventojas Vladas Žvirblis. Buvo puiki proga – meistro jubiliejus, jo bei kitų krašto fotografų senų fotoaparatų paroda ir tai, kad Irma Randakevičienė nuskenavo visą turtingą archyvą – juostutes, didesnius negatyvus bei išlikusias fotografijas.
Atlikdama ši įdomų darbą, I. Randakevičienė nuskenavo daugiau negu 30 tūkstančių kadrų, kai kas iš jų pakliuvo į socialinius tinklus ir buvo gyvai aptarinėjama: kas tose nuotraukose, kaip jie atrodo, kokius prisiminimus, emocijas kelia.
Džiaugsmingai nusiteikęs, žvalus ir labai kalbus V. Žvirblis kalbėjo įdomiai. Apie vaikystę Pauriškiuose, apie mokslus pradžios mokykloje, mokytojo Antano Pliupelio važelį, kuriuo visi važinėdavosi nuo didžiojo kalno, apie keturių klasių baigimo egzaminus, kurie vyko Aulelių mokyklėlėje. Žemdirbys tėviškėje, buvęs labai verslus, guvus, ką paėmęs, padarydavo. Būdavo, kad pripina krepšių, pilną vežimą nuveža į Svėdasų turgų ir jau pinigų smulkioms išlaidoms nestinga. Kartą per savaitę, kad iki auštant suspėtų iš Svėdasų į Kamajus, veždavo paštą, tai ten aptiko kažkokią išgriuvusią, tarsi ir nelabai reikalingą tvorą. Užrūpo. Iš jos prisikarpęs storos aliuminio vielos namie darė dideles adatas „didžiabūlas“. Jas labai noriai visi pirko, nes nudailintos tiek, kad atrodė tarsi gamykloje padarytos. Kamajuos kiek benuveždavo, nupirkdavo ir gal perparduodavo – taip sakant, spekuliuodavo.
Fotografija susidomėjo pamatęs, kaip fotografuoja ir nuotraukas daro kaimynas, bendraamžis studentas Stasys Baliūnas. Nereikėjo gudriajam Žvirbliui nei daug klausinėti, nei vargti, užteko tik pasižiūrėti ir įgimtas gabumas sėkmę lėmė. Pirmąjį fotoaparatą įsigijęs – iš ko, nebepamena. Pradėjo darbuotis. Dar nebuvo elektros, tai per kokį plyšelį apšviesdavo pirčiukėje popierių, po to merkdavo į ryškalus, plaudavo, fiksuodavo. Visur reikėjo pataikyti – jausti ir apšvietimus, ir laiką. Ryškalams chemikalų atveždavo spekuliantai iš Leningrado. Sverdavo, gamindavosi viską pats. Fotoaparatai buvo labai geri – „Agfa“, todėl fotografijos išeidavo labai kokybiškos. Buvo vienu metu svarbiausias fotografas – kviesdavo fotografuoti mokinukų, įvairių įstaigų darbuotojų, nemažai nuotraukų padarė pasams, užfiksavo daugybę vestuvių, krikštynų, laidotuvių vaizdų. Kartais vestuvėse praleisdavo porą ir daugiau dienų, nes reikėjo įamžinti ne tik pačios santuokos iškilmes, sutikimus prie „bromų“, apeigas namie, vaišes ir rytojaus dienos trenksmus, kurie pasibaigdavo „pakorus“ piršlį. Sekmadieniais  fotografuodavo visus norinčius miestelyje, tik pasibaigus pamaldoms jis jau laukdavo užsakovų.
Įprato daugelis paveiksluotis pačioje gražiausioje miestelio vietoje, iš kampo Šimonių gatvės pusės sustojusius sodelyje prie Vaižganto paminklo. Fotografijų po savaitės atveždavo pilną portfelį, išpildavo ant stalo visą kalną, o nekantraujantys jaunuoliai įnikdavo jį skaidyti, ieškoti savo „paveikslų“. Tačiau dažniausiai fotografuodavo artimuosius – savo gražuolę, magiška šypsena užburiančią žmoną, jos seseris, vėliau ir savo vaikus. Fotojuostelėje bene 36 kadrai, būdavo reikia juostelę ryškinti, o dar likę keli ar visa dešimtis kadrų, tai juos ir išnaudodavo namuose. Tikriausiai naujai iškeltų ir internetinėje erdvėje pasirodžiusių fotografijų „žvaigžde“ tapo sūnus Ričardas, kuris, kaip ir meistro žmona Ona, dalyvavo renginyje bibliotekoje.
Paskui nebegalėjęs verstis fotografija, nes kiek padirbęs Vikonių plytinėje sargu, pradėjęs darbuotis parduotuvėje Vikonyse, o po to jau Svėdasuose. Sekmadieniais tekdavo dirbti, o darbo nepametęs fotografuoti jau nebegalėjo. Sekėsi – juk viską puikiausiai apskaičiuodavo, juk viskas buvo sveriama, kaip sakoma, gebėjo atlikti vieną po kito keturiolika užduočių. 33 metus prekyboje. Net medalį gavo už uolų darbą. Viską iš savęs, nes koks ten mokslas tebuvo. Gyvai prisiminė grumtynes su užkibusia milžiniška lydeka prie Jaros tilto, kitus žvejo nuotykius bei sugebėjimą dar šiais laikais per dieną ežere meškere sugauti aštuonias dešimtis ar visą šimtą nedidelių žuvelių.
Pasak I. Randakevičienės, meistro fotografijos labai elegantiškos, dvelkia kažkokia europietiška, gal net paryžietiška dvasia. Fotografijos labai kokybiškos. Net keista, kad kelias dešimtis metų apleistoje, išblaškytoje, išplėštoje troboje ant aukšto nemažai negatyvų išliko nesugedę. Kaip relikviją rodė stiklinį negatyvą nuskeltu kampu, kuriame užfiksuoti Pauriškių pradinės mokyklos, veikusios Šalakų namuose, mokinukai.
Pasak senosios fotografijos tyrinėtojos, užfiksuoti svėdasiškių portretai kada nors pasitarnaus antropologams, nes pasitelkus fotografijas galima tyrinėti ir madas, ir vestuvių, laidotuvių ir kitus papročius. Sumanųjį jubiliatą sveikino giminaičiai, bibliotekininkės, bičiuliai, o ne kartą jaunystėje fotografuota gražuolė Danguolė Šukytė-Krasauskienė Grikiapelių bendruomenės vardu įteikė medalį bei spalvingą paveikslėlį.
Po to dar laukė arbata, kava, pyragai ir smagus bendravimas, kol visi palengva išsiskirstė su viltimi, kad greitai vėl susitiks į visų V. Žvirblio fotografijų peržiūros dideliame ekrane vakarą.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Susiję straipsniai:Taip pat skaitykite:


Trečiadienį į Vokietijos Mainco miestą dalyvauti Kalėdų festivalyje Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis išvyko ne vienas. Anykščių rajono savivaldybė informavo, kad kartu su meru K.Tubiu į trijų dienų trukmės kelionę į Vokietiją iškeliavo ir vokiečių kalbos mokytoja Viol ... Skaityti daugiau >>

Ilgametė Anykščių rajono tarybos sekretorė Vaiva Strepeikė perėjo dirbti į civilinės metrikacijos sferą. Ji kaip ir anksčiau dirba Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriuje, tačiau darbas iš esmės pasikeitė. Vietoj V.Strepeikės, Tarybos sekretore jau pradėjo dirbti A ... Skaityti daugiau >>

Treti metai Viešintų seniūnija neturi nuolatinio seniūno. Keli anksčiau skelbti konkursai neįvyko. Tačiau, po Naujųjų seniūnija, greičiausiai, turės nuolatinį vadovą. Savivaldybės administracijos skelbtame konkurse šį kartą ryžosi dalyvauti trys asmenys. Kiek iš jų galės dal ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė pateko tarp 19 Lietuvos savivaldybių, kurioms skirtas finansavimas įrengti nemokamo belaidžio interneto zonoms viešosiose erdvėse. WiFi zonoms įrengti skirti 15 tūkst. eurų, – pranešė Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje. Gyventojai kviečiami iš ... Skaityti daugiau >>

Šiandien ankstų rytą Vyskupo skvero šlaite žiemiškais akcentais pasipuošė užrašas ANYKŠČIAI. Anykščių rajono savivaldybės administracijos iniciatyva Antano Vienuolio progimnazijos 8b klasės mokiniai kartu su mokytojais Gitana Valančiūniene ir Valentinu Gudėnu darbavosi prie  ... Skaityti daugiau >>

Startuoja paskutinis aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ etapas. Panevėžio, Utenos ir Vilniaus apskričių bendruomenės visą mėnesį, iki rugpjūčio vidurio, rinks nenaudojamą elektros ir elektroninę įrangą, senus nešiojamuosius akumuliatorius ir baterijas. „Tai jau ... Skaityti daugiau >>

Šiandien –  paskutinioji Zitos Neniškienės, kaip Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorės, darbo diena. Su gėlių žiedais ta proga Z.Neniškienę aplankė ir už darbą įstaigoje dėkojo Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis, vicemeras Sigutis Obelevi ... Skaityti daugiau >>

Policija gavo  Vaiko teisių apsaugos skyriaus Anykščių rajono savivaldybėje pranešimą, kad vyras (gim. 1987 m.), gyvenantis  Anykščiuose, Vairuotojų g., galimai smurtavo prieš mažamečius vaikus (gim. 2011 m. ir gim. 2013 m.). Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Įtariamasis sulaikytas ... Skaityti daugiau >>

Liepos 13 dieną  apie 17.20 val. moteriai (gim. 1923 m.), gyvenančiai  Anykščiuose, Ramybės g., paskambino asmuo prisistatęs chirurgu pasakė, kad jos draugė griūdama nuo laiptų kliudė kaimynę ir ją sužalojo. Aiškino, kad sužalotą moterį reiks operuoti, o tam, kad draugei Milda ... Skaityti daugiau >>

Į policiją kreipėsi Anykščių miško festivalio organizatoriams įrangą paskolinęs ir ją praradęs  vyras.
Gautas 1960 metais gimusio vyro  pareiškimas, kad biržėlio 26 dieną  dingo sportinis tinklas ir trosas. Birželio 20 dieną  jis paskolino sportinį tinklą ir trosą ... Skaityti daugiau >>

Liepos 14 dieną  apie 19.19 val. Anykščiuose, Vilniaus g., patikrinimui sustabdytas automobilis HONDA FIT. Pas keleivį (gim. 1986 m.), gyvenantį  Klaipėdoje, Kurpių g., buvo rasti du užspaudžiami politileniniai paketėliai su baltos spalvos milteliais. Vyras paaiškino, kad paketėliai ... Skaityti daugiau >>

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus tęsia pernai prasidėjusią Ukrainos rašytojų rezidencijų Anykščiuose programą. Dešimt liepos dienų Anykščiuose gyvena ir lietuvišką tematiką savo kūrybai kaupia Ukrainos istorinio bestselerio tėvu tituluojamas 67 metų ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė paskelbė maisto kotelių viešąjį pirkimą. Šios kortelės bus išdalintos sergantiems tuberkulioze. Anykščių rajono savivaldybė tokiuu būdu sergančiuosius šia liga skatins gydytis.   Iš viso suplanuota įsigyti 400 maisto kortelių. Kortelių tiek ... Skaityti daugiau >>

Šeštadienį į posėdį susirinko Darbo partijos taryba, kurioje buvo patvirtinti kandidatai į savivaldybių merus. Anykščių rajone į merus kandidatuos  Vaidutis Zlatkus.

... Skaityti daugiau >>

Lietuvos policijos ir Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos kreipėsi į Anykščių rajono savivaldybės merą Kęstutį Tubį dėl naikinamos migracijos grupės Anykščių rajono policijos komisariate.

... Skaityti daugiau >>

Mes facebook’e

Reklama