Laikraščio anonsas


Apklausa

Ar Anykščių miesto parkas yra tinkama vieta daržui?

  • Čia turbūt pokštas? (50%, 2 b.)
  • Daržai turėtų būti arčiau žmonių - mikrorajonuose (25%, 1 b.)
  • Paverskime visą miesto parką daržu (25%, 1 b.)
  • Manęs daržininkystė nedomina (0%, 0 b.)

Balsavo: 4

Loading ... Loading ...

Dienos komentaras

Kodel kyla tokios problemos ?: „Atsakymas paprastas – Nera rajone šeimininko. Pavasarį tikimės jį jau turėti ! Dabar jau visi suprantame, kad policiniai metodai rajono valdymui nera tinkami ir posakis „Man patinka komandinis darbas – aš duodu komandas, jus vykdote“ neturi buti rajono vadovo koziris. Nepasitikėjimas ir komandos visokiais būdais žeminimas priveda valdymą prie visiškos destrukcijos. Tai turi matyti ir suprasti rajono Taryba ir imtis atitinkamų veiksmų ! Na bet jei rajono Taryba šiuo klausimu nekompetentinga, palauksime pavasario ir bėdą išspręsime patys. Rajono gyventojai, rinkejai.“


Sentencija

LUKAS PAKELTIS, Anykščių rajono tarybos narys: „Manau, kad žmonės susidarys nuomonę, kad policininkams vieta policijoje arba pensijoje.“


Dienos anekdotas

Bendra Rusijos – JAV kosminė įgula skrenda virš Rusijos. Amerikiečiai su prietaisais stebi Žemės paviršių. Staiga vienas amerikietis sušunka:
– Klausykit, labai keistas dalykas. Kaskart, kai skrendame virš Rusijos, aš nuolat matau žmones su teleskopais, tūkstančius tokių žmonių. Jūsų tauta labai domisi astronomija?
– Ne, – atsako rusas, – jie tiesiog geria tiesiai iš butelio.


Retas toks nedidelis kaimas kaip Klevėnai galėtų pasigirti tokia gausa iš čia į plačius gyvenimo vandenis išplaukusių žmonių: pedagogas, rašytojas Rapolas Šaltenis, miškininkas Juozas Karvelis, mokslininkas gydytojas Bronislavas Kisielius, dailininkas Arvydas Šaltenis, garsus praeito amžiaus kraštotyrininkas Antanas Pakalnis ir net revoliucionierius, kaime 1905 metais mitingą surengęs Rapolas Rasikas ir šį bei tą apie juos ir kaimą galintis papasakoti kaimo senbuvis kraštotyrininkas ir literatas Bronius Karvelis, kuriam už šešių dienų sukaks 84 – eri metai.
Vos pora kilometrų nuo senojo Peterburgo – Varšuvos trakto įsikūręs kaimas turi pustrečio šimto metų istoriją, tačiau dabar jame gyvenamąją vietą deklaruoja vos 14 žmonių, kurie ne visi kaime gyvena nuolat.

Žvilgsniu neaprėpiamuose Burbiškio agroserviso kooperatyvo laukuose burzgė traktoriai, barstė trąšas. Keliuku per kaimą pralėkė viena kita mašina ir arklio traukiamas vežimas, kurio važnyčiotojas su baime žvelgė į pravažiuojančius ir iššokęs iš ratų už apynasrio prilaikydavo arklį. „Baikštus, labai mašinų bijo“ – pratarė važnyčiotojas, atsidėkodamas, kad aš, kaip ir keli kiti, stabtelėjome ties jo vežimu. Tačiau jie iš gretimo, prie Juškonių prisišliejusio kaimo.
Privažiavęs senąją kaimo dalį, suku nuo kelio į seno pažįstamo, šio kaimo patriarcho B. Karvelio kiemą, drąsiai beldžiu į iš vidaus užkabintas duris. Veltui, durų niekas neatidaro. Tad pėsčias leidžiuosi po kaimą, kurio senojoje dalyje yra dar kelios, tačiau negyvenamos sodybos.
Iš molio drėbtos, dar tvirtos daržinės sienos, krūvelė skaldytų malkų, bala, su jos krante nupjautais keliais dideliais medžiais, į trilitrinį iš beržo kapsinti sula… rodos, vaikščiotum ir vaikščiotum vis kažką atrasdamas šviesią pavasario dieną. Krūmais apžėlęs didelis paminklinis akmuo, be užrašų ir be raudonos terlionės, buvusios prieš keletą metų. Prisimenu, kaip pompastiškai daugiau kaip prieš tris dešimtmečius jis buvo atidengtas revoliucionieriui Rapolui Rasikui, kurį, kaip vėliau pastebės B. Karvelis, už komunizmą kovojusį, bet Stalinas nušovė.
Sodyba. Krūmuose skęstanti. Sodas seniai seniai negenėtas, vargu ar obelys beveda vaisius. Ūkinio pastato vietoje – tik pamatų akmenys ir tarp jų besimėtantys senosios buities rakandai kadaise lytėti šių namų šeimininkų. Ant kalnelio – klevų gausybė. Gal nuo jų kaimo pavadinimas? Vėliau šio kaimo senbuvis B. Karvelis ir kitą kaimo vardo kilmės istoriją paminės – tai nuo žodžio „Klyvas“, kaimas, atseit, Klivėnais buvo vadintas beveik iki XX amžiaus vidurio…
Grįžęs į B. Karvelio sodybą, šeimininką pastebėjau darže, buvo ką tik iškasęs 3 dideles šaknis. „Pastarnokai. Tik pašalas išeina ir galima išsikasti, – sakė B. Karvelis, šiek tiek šlubčiodamas koja, kuri per avariją „aplaužyta“ ir dažnai skauda, – Supjaustau plonom riekelėm, pakepu, skanu ir sveika“.
Šio mėnesio paskutinę dieną jam sukaks 84 – eri, tačiau atrodo kur kas jaunesnis. Gyvena vienas šiek tiek tolėliau nuo kelio, prieš karą statytame, ryškiai dažytame, senų medžių fone išsiskiriančiame name. Ir jokios pagalbos jam nereikia.
Augo ūkininkų šeimoje, nuo jaunumės ūkio darbų užgrūdintas, brandžiausius metus dirbo kolūkyje, daugiausia laukininkystėje. Buvęs „Anykščių šilelio“ kolūkio vyr. agronomas Alvydas Diečkus B. Karvelį prisimena ne tik kaip patikimą, gerą darbininką, bet ir be galo įdomų, apsišvietusį žmogų, kurio klausytis ir su juo bendrauti buvę nenuobodu valandų valandas. „Nors buvo baigęs tik septynmetę mokyklą, sovietmečiu prenumeravo daug laikraščių, žurnalų, buvo apsiskaitęs, sukaupęs asmeninę biblioteką, įsiminęs ir užrašęs tėvų, kaimo senbuvių prisiminimus. Su juo laisvą valandėlę šnekėdavome apie pasaulio įvykius, orus, o jau prisiminimų galėdavai klausyti valandų valandas. Gyveno ir gyvena juk prie Peterburgo – Varšuvos trakto, kuriuo net caras važiavęs. Bronius pasakojo, kad tai sužinojęs Leliūnų mokyklos direktorius mokinius prie kelio išrikiavęs ir, kai pamatę caro karietą, visi šaukė „Valio!“. Caras tuo metu miegojo, pažadintas supyko. Dėl to direktorius neteko pareigų“, – šypsojosi A. Diečkus, priminęs, kad B. Karvelis apie savo gimtąjį kaimą parašė ir 2005 metais išleido eilėraščių ir apybraižų rinkinį „Prie didelio kelio“. Ir ne tik – 2006 m. humoro ir satyros knygelę „Nuodėmingoji ožkelė“, kurią apipavidalino buvusi „Anykštos“ bendradarbė Rūta Mortorana, eilėraščių rinkinį „Su svajonių burėmis“ išleido 2008 m.
„Kiek pamenu, jo sodybos teritorija didelė, tačiau visuomet tvarkinga, su gausybe retų augalų, – dar vieną B. Karvelio aistrą priminė A. Diečkus. – Pasiteirauk ,kiek ten jis visokių serbentų, aviečių rūšių ir kitų retesnių augalų augina“.
B. Karvelis džiaugėsi geltonais žiedais apsipylusiom sedulom, vardijo man negirdėtas serbentų rūšis, rodė sprogstančius aviečių, lazdynų pumpurus. „Darbų pilna, turiu ką veikti nuo ryto iki vakaro, tik va, sveikata jau nebe ta “, – sakė B. Karvelis.
Kalbinu apie buvusius kaimynus, kuriuos jis dar gerai atsimena, tačiau jų, kaip Augulių, Dailidžių ir kitų gyvenimo pėdsakai veik išnykę ir tik kaimo senbuviui atpažįstami. Antai kitoje kelio pusėje į amžinybę iškeliavusios Marijos Gutauskienės troba užkaltais langais. Pasak B. Karvelio, gal bent 20 pirkėjų ja domėjosi, tačiau anūkai neparduoda, nors pačių atvažiuojančių netenka matyti.
Iš kaimo kilusio revoliucionieriaus Rapolo Rasiko sodybos B. Karvelis neprisimena, tačiau jo likimą gerai žinojo. „Už komunizmą kovojo, o Stalinas nušovė, – trumpai drūtai jo likimą nusakė B.Karvelis. – Kai atėjo melioracija, nuo žemės norėjo nušluoti visą senąjį Klevėnų kaimą. Rodės, apsiginti neįmanoma. Štai tada Anykščių „rajkomui“ raštą parašiau, kad taip jie nuo žemės paviršiaus nušluos ir revoliucionieriaus sodybvietę. Padėjo, net iš Panevėžio atvažiavo, bet kaimą melioracija aplenkė, taip ir manoji sodyba išliko. R. Rasiko tėviškėje jam buvo atidengtas paminklas, tebestovi, tik be jokių užrašų“, – šelmiškai šypsojosi B. Karvelis.
Kitoje kelio Utena – Ukmergė pusėje esanti kaimo dalis anksčiau priklausė Skiemonių seniūnijai, tačiau dabar visas kaimas Anykščių seniūnijos valdos. Pasak B. Karvelio, ten gyvena Juozas Apacenka, Leonas Gražys, Rimantas Jočys. „Jie jaunesni, kai kurie turi darbus, būstus miestuose, tad dieną vargu ar ką rasi namuose“, – sakė B. Karvelis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Susiję straipsniai:Taip pat skaitykite:


Trečiadienį į Vokietijos Mainco miestą dalyvauti Kalėdų festivalyje Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis išvyko ne vienas. Anykščių rajono savivaldybė informavo, kad kartu su meru K.Tubiu į trijų dienų trukmės kelionę į Vokietiją iškeliavo ir vokiečių kalbos mokytoja Viol ... Skaityti daugiau >>

Ilgametė Anykščių rajono tarybos sekretorė Vaiva Strepeikė perėjo dirbti į civilinės metrikacijos sferą. Ji kaip ir anksčiau dirba Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriuje, tačiau darbas iš esmės pasikeitė. Vietoj V.Strepeikės, Tarybos sekretore jau pradėjo dirbti A ... Skaityti daugiau >>

Treti metai Viešintų seniūnija neturi nuolatinio seniūno. Keli anksčiau skelbti konkursai neįvyko. Tačiau, po Naujųjų seniūnija, greičiausiai, turės nuolatinį vadovą. Savivaldybės administracijos skelbtame konkurse šį kartą ryžosi dalyvauti trys asmenys. Kiek iš jų galės dal ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė pateko tarp 19 Lietuvos savivaldybių, kurioms skirtas finansavimas įrengti nemokamo belaidžio interneto zonoms viešosiose erdvėse. WiFi zonoms įrengti skirti 15 tūkst. eurų, – pranešė Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje. Gyventojai kviečiami iš ... Skaityti daugiau >>

Šiandien ankstų rytą Vyskupo skvero šlaite žiemiškais akcentais pasipuošė užrašas ANYKŠČIAI. Anykščių rajono savivaldybės administracijos iniciatyva Antano Vienuolio progimnazijos 8b klasės mokiniai kartu su mokytojais Gitana Valančiūniene ir Valentinu Gudėnu darbavosi prie  ... Skaityti daugiau >>

Startuoja paskutinis aplinkosaugos projekto „Mes rūšiuojam. Vasara“ etapas. Panevėžio, Utenos ir Vilniaus apskričių bendruomenės visą mėnesį, iki rugpjūčio vidurio, rinks nenaudojamą elektros ir elektroninę įrangą, senus nešiojamuosius akumuliatorius ir baterijas. „Tai jau ... Skaityti daugiau >>

Šiandien –  paskutinioji Zitos Neniškienės, kaip Anykščių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorės, darbo diena. Su gėlių žiedais ta proga Z.Neniškienę aplankė ir už darbą įstaigoje dėkojo Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis, vicemeras Sigutis Obelevi ... Skaityti daugiau >>

Policija gavo  Vaiko teisių apsaugos skyriaus Anykščių rajono savivaldybėje pranešimą, kad vyras (gim. 1987 m.), gyvenantis  Anykščiuose, Vairuotojų g., galimai smurtavo prieš mažamečius vaikus (gim. 2011 m. ir gim. 2013 m.). Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Įtariamasis sulaikytas ... Skaityti daugiau >>

Liepos 13 dieną  apie 17.20 val. moteriai (gim. 1923 m.), gyvenančiai  Anykščiuose, Ramybės g., paskambino asmuo prisistatęs chirurgu pasakė, kad jos draugė griūdama nuo laiptų kliudė kaimynę ir ją sužalojo. Aiškino, kad sužalotą moterį reiks operuoti, o tam, kad draugei Milda ... Skaityti daugiau >>

Į policiją kreipėsi Anykščių miško festivalio organizatoriams įrangą paskolinęs ir ją praradęs  vyras.
Gautas 1960 metais gimusio vyro  pareiškimas, kad biržėlio 26 dieną  dingo sportinis tinklas ir trosas. Birželio 20 dieną  jis paskolino sportinį tinklą ir trosą ... Skaityti daugiau >>

Liepos 14 dieną  apie 19.19 val. Anykščiuose, Vilniaus g., patikrinimui sustabdytas automobilis HONDA FIT. Pas keleivį (gim. 1986 m.), gyvenantį  Klaipėdoje, Kurpių g., buvo rasti du užspaudžiami politileniniai paketėliai su baltos spalvos milteliais. Vyras paaiškino, kad paketėliai ... Skaityti daugiau >>

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus tęsia pernai prasidėjusią Ukrainos rašytojų rezidencijų Anykščiuose programą. Dešimt liepos dienų Anykščiuose gyvena ir lietuvišką tematiką savo kūrybai kaupia Ukrainos istorinio bestselerio tėvu tituluojamas 67 metų ... Skaityti daugiau >>

Anykščių rajono savivaldybė paskelbė maisto kotelių viešąjį pirkimą. Šios kortelės bus išdalintos sergantiems tuberkulioze. Anykščių rajono savivaldybė tokiuu būdu sergančiuosius šia liga skatins gydytis.   Iš viso suplanuota įsigyti 400 maisto kortelių. Kortelių tiek ... Skaityti daugiau >>

Šeštadienį į posėdį susirinko Darbo partijos taryba, kurioje buvo patvirtinti kandidatai į savivaldybių merus. Anykščių rajone į merus kandidatuos  Vaidutis Zlatkus.

... Skaityti daugiau >>

Lietuvos policijos ir Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos kreipėsi į Anykščių rajono savivaldybės merą Kęstutį Tubį dėl naikinamos migracijos grupės Anykščių rajono policijos komisariate.

... Skaityti daugiau >>

Mes facebook’e

Reklama